Technologia

Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartwatcha?

Technologia

Aktualizacja:
Projekt bez tytułu - 2020-07-29T202544.553.jpg

Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze smartwatcha. Sprawdź też, co oferują zegarki Samsung, Huawei i innych popularnych marek.

Kompatybilność z systemem

Wybór smartwatcha powinien być w dużej mierze uzależniony od tego, z jakiego systemu korzystasz na telefonie oraz jakiej marki masz smartfon. Jeśli posiadasz sprzęt Huawei, najlepiej będzie z nim współgrał zegarek tej marki. Jeśli masz smartfon Samsunga, najlepiej będą z nim współpracowały smartwatche Samsung. Wszystko dlatego, że urządzenia poszczególnych marek mają swoje ekosystemy, zaprojektowane tak, aby ich sprzęty działały jak najlepiej ze sobą. Nie oznacza to, że nie możesz mieć telefonu oraz zegarka dwóch różnych marek, ale muszą mieć ten sam system operacyjny.

Rodzaj i kształt wyświetlacza

Nowoczesne smartwatche mają zazwyczaj wyświetlacze LCD, OLED lub AMOLED. To takie same typy wyświetlaczy, jak stosowane w smartfonach. Mają one głęboki kontrast i bardzo dobrze wyświetlają detale. Wyświetlacze typu AMOLED mają przeważnie smartwatche Samsung, a OLED - Applewatche.

Typ wyświetlacza to jedno, ale ważny dla Ciebie będzie też pewnie jego kształt. Jeśli zależy Ci na ultranowoczesnym i sportowym wyglądzie zegarka, wybierz ten z prostokątną lub kwadratową tarczą. Jeśli wolisz klasyczne zegarki i nie chcesz, żeby Twój wyglądał jak sportowy, wybierz model z okrągłym wyświetlaczem. Taki jest na przykład Samsung Galaxy Watch Active.

Obudowa i pasek

Jeśli uprawiasz dużo sportu albo chcesz, żeby smartwatch towarzyszył Ci wszędzie, nawet podczas pływania, upewnij się, że wybierasz model wodoodporny, wykonany np. ze stali nierdzewnej. Upewnij się też, że w wybranym modelu możesz wymieniać paski. Wtedy elegancki skórzany możesz założyć na randkę czy kolację, a gumowy na poranek czy wieczór spędzany na basenie podczas urlopu.

Opcja monitoringu stanu zdrowia

W smartwatchach możesz znaleźć wiele funkcji, które pozwolą Ci lepiej zadbać o zdrowie:

  • Mierzenie pulsu - ta funkcja pozwala nie tylko sprawdzić, jakie sytuacje naprawdę Cię stresują czy podnoszą Twój puls, ale pomaga też wykryć choroby serca, na przykład arytmię. W ten sposób zegarek w skrajnych przypadkach może Ci nawet uratować życie. Opcję mierzenia pulsu mają zegarki Samsung, Apple, Lenovo i innych marek.
  • Śledzenie Twoich postępów w sporcie - z dobrym smartwatchem możesz też łatwo śledzić postępy w sporcie. Jest on w stanie sam rozpoznać wykonywaną przez Ciebie aktywność i porównywać Twoje wyniki. Niektóre zegarki, na przykład zegarki Samsung, mają też wbudowane programy biegowe, które działają jak Twój trener personalny.

Dobre zastępstwo dla telefonu

Twój smartwatch powinien z łatwością zastępować Ci smartfona. Dzięki temu nie musisz wyciągać za każdym razem telefonu z kieszeni czy torebki, gdy usłyszysz sygnał wiadomości. Na smartwatchu możesz odbierać wiadomości, połączenia, a nawet robić zdjęcia i to w naprawdę dobrej jakości. Na to ostatnie pozwalają zegarki niektórych marek, na przykład smartwatche Samsung.

Trwała Bateria

To niezwykle ważny aspekt, na który musisz zwrócić uwagę przy wyborze telefonu. Dobrze, aby bateria mogła wytrwać z Tobą wiele godzin. Zwłaszcza na wyjeździe, wycieczce rowerowej czy trekkingu w górach potrzebujesz zegarka, który Cię nie zawiedzie. Dlatego wybierz taki, który musisz ładować nie częściej niż raz na dobę. Dobrze, aby zegarek można było też łatwo ładować. Najwygodniejsze jest ładowanie bezprzewodowe. Taką możliwość dają Ci na przykład smartwatch Samsung Galaxy Watch Active lub np. marki Apple.

Możliwość dokonywania płatności

W XXI wieku nie musisz mieć przy sobie gotówki czy karty. Nawet płacenie smartfonem to już pewien przeżytek, bo nie zawsze jest ono komfortowe. Najwygodniejsza opcja płatności to zdecydowanie ta, którą możesz zrobić smartwatchem. Nie musisz nic wyciągać z kieszeni, po prostu zbliżasz swój zegarek do terminala. Różne systemy płatności są obsługiwane przez różne smartwatche. Samsung Pay, Google Pay czy Fitbit Pay to tylko kilka z możliwych płatności bez dotykania, jakie dają Ci nowoczesne zegarki.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości