Porady

Sztuka portretu. Jak zrobić niezwykłe zdjęcie? "Liczą się oczy, emocje, naturalność"

Porady

Reporter:
Małgo Fall
Jak zrobić niezwykły portret?

Aleksandra Zaborowska zajmuje się fotografią portretową już od 12 lat. Przed jej obiektywem pozowały m.in. Martyna Wojciechowska, Joanna Okuniewska czy Hania Rani. Artystka jest także wykładowczynią Szkoły Filmowej w Łodzi. Jej znakiem rozpoznawczym są malarskie kadry i widoczne w nich emocje.

Sztuka portretu

Aleksandra Zaborowska dość wcześnie odkryła swoją pasję. - Zaczęłam fotografować, kiedy miałam 17 lat. Była to dla mnie taka odtrutka na tę szarą rzeczywistość licealną, z którą musiałam mierzyć się jako nastolatka - wspomina. Jak podkreśla fotografka, początek przygody z aparatem to świetny moment na eksperymentowanie i poszukiwanie swojego stylu.

- Portrety można wykonywać różnymi obiektywami. Każdy z nich da nam trochę inny efekt. Warto mieć aparat, w którym możecie zmieniać obiektywy i mieć ich całą gamę do wyboru - podkreśla. Taki sprzęt wcale nie musi być drogi, ważne jest też, by cechował się lekkością i był kompaktowy.

Jak zrobić dobry portret?

Fotografka zaznacza, że bardzo ważne jest, by osoba, która nam pozuje, czuła do nas zaufanie. Artystka zawsze stara się poznać swoją modelkę i sprawić, żeby ta zachowywała się bardziej swobodnie i pokazywała swoje emocje. - W momencie uchwycenia naturalnych emocji przydatny będzie system automatycznego wykrywania ostrości z funkcją śledzenia twarzy i oka - radzi.

Według Aleksandry Zaborowskiej miejscem na pierwsze sesje zdjęciowe może być m.in. nasz dom. Wystarczy dobrze oświetlone pomieszczenie i rekwizyt np. staromodny fotel.

Fotografia portretowa to również zdjęcia plenerowe. - W tym przypadku pomaga mi matryca pełnoklatkowa. Mogę uzyskać małą głębię ostrości i bardzo duże rozmycie tła. Przy portrecie jest to istotne, bo fokus zostaje na twarzy, bardzo mocnym oczach - zaznacza.

- W portrecie najważniejszy jest człowiek, tło jest tylko tłem. Liczą się oczy, emocje, naturalność i to na tym, jako fotografowie powinniśmy się skupiać - podsumowuje uznana fotografka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Małgo Fall

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości