Porady

Jak zarabiać pieniądze w Internecie? Sposoby na zarabianie bez wychodzenia z domu

Porady

Aktualizacja:
dima_sidelnikov/Getty Images

Praca zdalna bez konieczności wychodzenia z domu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Wystarczy komputer, połączenie z Internetem, chęć do pracy i pomysł na to, jak zacząć zarabiać pieniądze.

Praca przez internet ma wiele zalet – możesz być swoim własnym szefem, nie musisz tracić czasu na męczące dojazdy do biura, pracować możesz właściwie z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki zdalnej pracy możesz dorobić do pensji, zacząć zarabiać swoje pierwsze pieniądze czy po prostu wykorzystać wolny czas w efektywny sposób. Zwłaszcza że sposobów na zarabianie w Internecie jest naprawdę wiele.

Jak zacząć zarabiać na Instagramie?

Instagram to jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Jeżeli zdołasz wzbudzić na nim zainteresowanie publikowanymi przez siebie zdjęciami czy filmami, będziesz mógł liczyć na kontrakty z reklamodawcami. Firmy będą ci płacić za to, żebyś zamieścił na swoim profilu zdjęcie ich produktu. Oczywiście im większy potencjał będzie miała taka reklama (im więcej będziesz miał obserwujących), tym wyższych stawek będziesz mógł się spodziewać.

Jak zacząć zarabiać na fotografii lub filmach na Instagramie?

  • Stwórz profil – do wyboru masz profil prywatny lub firmowy. Ten drugi daje ci nieco więcej możliwości (wybór branży, dodanie e-maila czy numeru telefonu), jednak wymaga połączenia z profilem firmowym na Facebooku. Co więcej, firmowe konto na Instagramie umożliwia ci przeglądanie statystyk dotyczących odwiedzin i aktywności, a także pozwala na promowanie postów czy stories.
  • Poznaj algorytm – to, jakie zdjęcia i w jakiej kolejności widzą użytkownicy Instagrama, zależy od algorytmu. Jego zadaniem jest dopasowanie prezentowanych treści do zainteresowań każdego użytkownika. Szacuje się, że zdjęcia z profili firmowych docierają tylko do 10% spośród wszystkich obserwujących. Co możesz zrobić, aby jak najwięcej osób zobaczyło twoje zdjęcia? Stawiaj na wartościowe treści, dodawaj codziennie nowe posty i zwracaj uwagę na godzinę publikacji. Najlepiej, jeżeli za pomocą statystyk sprawdzisz, o jakich porach twoi obserwatorzy są najbardziej aktywni i dostosujesz się do nich.
  • Twórz wyrazistą markę – postaraj się tworzyć spójną treść, znajdź coś, co będzie cię wyróżniało na tle innych użytkowników. Angażuj obserwujących do dyskusji, odpowiadaj na komentarze i korzystaj z adekwatnych hashtagów.
  • Czekaj na propozycje współpracy – jeżeli włożysz wystarczająco dużo pracy w tworzenie swojego konta, pierwsze propozycje współpracy mogą pojawić się już po kilku miesiącach. Zanim to nastąpi, możesz korzystać z programów afiliacyjnych. Polegają one na udostępnieniu na swoim koncie unikalnego kodu do sklepu internetowego. Za każdą osobę, która w ten sposób trafi na stronę marki i dokona zakupu, otrzymasz prowizję.

Jak zacząć zarabiać na YouTube?

O ile metody na to, jak zacząć zarabiać na blogu czy Instagramie, są dość podobne, o tyle spieniężanie filmów na YouTube wygląda nieco inaczej.

YouTube to platforma umożliwiająca udostępnianie różnego rodzaju filmików. Jeżeli będą się cieszyć dużym powodzeniem, masz szansę na nawiązanie współpracy ze sponsorem, który zapłaci ci za reklamę wybranego produktu w jednym z twoich filmów. Nie jest to jednak jedyna możliwość.

Drugi sposób na to, jak zacząć zarabiać na YT, związany jest z umieszczaniem reklam, które pochodzą z programu partnerskiego Google. Z opcji tej może skorzystać każdy, kto dodaje swoje materiały na YouTube, bez konieczności oczekiwania na zgłoszenie się sponsora.

Jak zacząć zarabiać na reklamach tego typu? W filmie możesz umieścić reklamę w formie nakładki – pojawi się ona w dolnej części ekranu. Jeżeli osoba oglądająca twój film kliknie w reklamę, otrzymasz prowizję. Inną możliwością są reklamy wideo, które wyświetlają się przed rozpoczęciem filmu lub w jego trakcie. W tym wypadku YouTube zapłaci ci za każdorazowe wyświetlenie reklamy.

Co ważne, za każdym razem, kiedy dodajesz nowy materiał na YT, sam decydujesz o tym, czy i jakie reklamy się w nim pojawią. Niestety, nie masz wpływu na to, jaka będzie treść prezentowanych reklam.

Pamiętaj, że treści zamieszczane na YouTube lub Instagramie muszą być stworzone przez ciebie. Jeżeli będziesz próbował zarobić, korzystając z cudzych zdjęć, filmów lub piosenek, do których nie masz praw autorskich, najprawdopodobniej twoje konto zostanie zablokowane. Jeżeli nie wiesz, w jakiej tematyce powinieneś się poruszać, aby zyskać wielu obserwujących, możesz zapoznać się ze statystykami dotyczącymi trendów w mediach społecznościowych. Zwykle najszybszy i najbardziej spektakularny sukces odnoszą jednak profile, które tworzone są po prostu z pasji.

Zobacz także:

Pieniądze – jak zarabiać na Instagramie?

Mamut, nagrobek i mężczyzna w welonie. Z jakich nowych emotikonów będziemy mogli korzystać w 2020?

Karolina Pisarek jedną ze 100 najpiękniejszych kobiet na świecie

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości