Porady

Jak prać wełnę merino? Praktyczny poradnik

Porady

Aktualizacja:
Bambu Productions/gettyimages.com

Akcesoria i odzież z wełny merino zachwycają unikalnymi właściwościami. Jednak, aby służyły nam długo, były funkcjonalne i nie traciły na jakości, należy o nie odpowiednio dbać. Sprawdź, jak prać wełnę merino, aby jej nie zniszczyć!

Czym jest wełna merino?

Wełna merino, czyli wełna z merynosów, to jeden z najbardziej cenionych gatunków owczej wełny. Merynosy są jednym z największych i najstarszych na świecie gatunków owiec. Żyją na szczytach nowozelandzkich Alp Południowych. Tamtejsze warunki pogodowe są zmienne i można je określić jako ekstremalne. Latem temperatury wahają się w okolicach +30ºC, zaś zimą spadają do -30ºC. W toku ewolucji merynosy musiały przystosować się do takiego klimatu. Tym, co pozwala im przetrwać, jest wyjątkowa okrywa ciała. Wełna z merynosów jest niesamowicie miękka, lekka i przewiewna, a przy tym tak zbudowana, by latem zapobiegała przegrzaniu organizmu, natomiast zimą grzała, chroniła przed bardzo niską temperaturą oraz przed deszczem i śniegiem. Warto też dodać, że wełna merino nie drapie. Jest bardzo lubiana przez dzieci oraz osoby, które do tej pory wystrzegały się ubrań wełnianych z powodu ich „gryzienia”. Wełnę meryno wykorzystuje się głównie do produkcji odzieży (m.in. swetrów, odzieży outdoorowej, czapek, szalików i rękawiczek) oraz akcesoriów użytku domowego, jak np. koce. Ze względu na niezwykłe właściwości wełny tych zwierząt, obecnie merynosy są hodowane na całym świecie, także w Polsce.

Najważniejsze zasady pielęgnacji wełny merino

  • Pranie - zanim się zdecydujemy na jakikolwiek ruch, sprawdzamy metkę produktu i postępujemy zgodnie z wytycznymi. Wełnę merino najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie (ok. 30°C) stosując delikatny środek do prania. Namaczamy ubranie w wodzie z detergentem przez około 10 minut, a następnie płuczemy je w czystej wodzie (również letniej). Na koniec delikatnie odciskamy nadmiar wody. Zawsze do prania wywracamy ubranie na lewą stronę. Jeżeli planujemy wyprać merino w pralce, ustawiamy program o symbolu pranie ręczne/wełna i ustawiamy temperaturę na maksymalnie 30°C. Jeśli pralka nie posiada takiego programu, należy wybrać pranie w zimnej wodzie i wirowanie na małych obrotach (max. 400) lub zrezygnować z wirowania. Należy także pamiętać, że wełna preferuje pranie w pełnym bębnie, co pozwala ograniczyć tarcie. Po otwarciu pralki nie zwlekamy z wyjęciem ubrań i od razu rozkładamy je do suszenia.

Warto też zaznaczyć, że wełna merino potrzebuje znacznie rzadziej być prana niż inne tkaniny. Jej naturalne włókna nie są środowiskiem nieprzyjaznym bakteriom. Dzięki swoim antystatycznym właściwościom taka wełna nie przyciąga kurzu ani brudu. Merino nie chłonie przykrych zapachów. Ubrania z wełny merino bardzo często wystarczy przewietrzyć, żeby odzyskały w zasadzie całkowitą świeżość.

Ubrania z wełny merynosów zaleca się od czasu do czasu wyprać w środku zawierającym lanolinę. Lanolina to tłuszcz wyczesywany z wełny owczej. Naturalne tłuszcze działają jak swego rodzaju środek do impregnacji odzieży. Płyn do prania wełny z lanoliną doskonale czyści i konserwuję wełnę merino, nie naruszając jej delikatnych włókien. Zapewnia długą żywotność, naturalną elastyczność oraz miękkość i przyjemny, świeży zapach.

  • Suszenie - ubrania merino najlepiej suszyć rozłożone na płasko lub w suszarce bębnowej (jeśli producent na to pozwala i umieścił taką informację na metce).
  • Prasowanie - merino prasujemy na lewej stronie przy ustawieniu żelazka na niską temperaturę (ustawienie dla wełny lub średnio-gorące). Jednak ubrań z wełny merino zwykle nie prasujemy. Jeśli nawet się zagniotą z powodu długiego lub niewłaściwego przechowywania, wystarczy rozwiesić je w łazience na wieszaku po gorącej kąpieli, gdy w pomieszczeniu jest dużo pary wodnej.
  • Przechowywanie - zanim schowamy merino do szafy, upewnijmy się, że ubranie są suche, aby się nie zdeformowały. Przechowujemy je w suchym miejscu, ale nie w bezpośredniej ekspozycji na słońce. Warto stosować preparat na mole w szafie.

Zobacz też:

Prasowanie koszuli. Dzięki tym trikom zaoszczędzisz czas i nerwy

Jak czyścić zamsz? Ekspertka:"Nie lubi wody"

Ubrania jak nowe. Jak prać i suszyć odzież, aby zawsze świetnie wyglądała?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości