Prawo jazdy kategorii A – co warto o nim wiedzieć? Ile kosztuje kurs?

Blondynka za kierownicą auta
Fot.Michael Heim / EyeEm
Prawo jazdy kategorii A umożliwia prowadzenie każdego rodzaju motocykla – także tych z największą pojemnością silnika i z przyczepą motocyklową. W Polsce wyrobienie prawa jazdy kat. A staje się cenowo coraz bardziej atrakcyjne (w stosunku do sytuacji sprzed kilkunastu lat), z powodu rosnącego zainteresowania Polaków jednośladami.

Prawo jazdy kategorii A z reguły jest nieco droższe od prawa jazdy na samochód, ale różnice te nie są zatrważające. Warto porównać koszty kursu prawa jazdy kat. A w poszczególnych szkołach, bo dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Przygotowanie się do prawa jazdy kategorii A okaże się również tańsze, gdy jednocześnie zdecydujemy się na kurs prawa jazdy kategorii B (na samochód), ale to nie jedyna możliwość.

Prawo jazdy kategorii A – ile nas może kosztować?

Szacuje się, że w Polsce co roku wydawanych jest ok. 400 tysięcy nowych dokumentów prawa jazdy . Chociaż większość z nich to samochodowe prawo jazdy, rośnie liczba entuzjastów jazdy jednośladami . Prawo jazdy kategorii A to także marzenie wielu nastolatków. Jednak ile kosztuje prawo jazdy kategorii A?

Prawo jazdy kategorii A wyrabiamy oczywiście w miejscowym ośrodku WORD , czyli Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. To tam właśnie musimy zdać egzamin prawa jazdy kategorii A (jak i wszystkich pozostałych kategorii). Egzamin państwowy na kategorię A w WORD to koszt od 150 do 200 zł, w zależności od konkretnego ośrodka. Z reguły koszt przystąpienia do samego egzaminu teoretycznego oscyluje między kwotą 30 a 50 zł. Pozostały, zdecydowanie największy koszt, to już cena egzaminu praktycznego prawa jazdy kategorii A.

Zanim jednak przystąpimy do egzaminów w WORD, większość z nas słusznie decyduje się na pomoc fachowej szkoły jazdy . To właśnie tam możemy odbyć lekcje jazdy motocyklem, zarówno na placu manewrowym, jak i w mieście, które pomogą nam zdać państwowy test kategorii A.

Kwestia przygotowania się do prawa jazdy a ceny, którą musimy za lekcje jazdy zapłacić, zawsze stanowiła kontrowersyjny temat. Za standardowe 30 godzin teorii i 20 godzin praktyki przygotowawczej do prawa jazdy kategorii A powinniśmy zapłacić ok. 1200-1700 złotych, oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki w zakresie kosztów, wszystko zależy od szkoły nauki jazdy, którą wybierzemy. Należy też mieć świadomość, że wszelkie ewentualne dodatkowe lekcje będą się wiązały z kolejnymi kosztami.

Zobacz film: Ile razy można zdawać na prawo jazdy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Prawo jazdy a cena – od czego zależą różnice w cenach kursu kategorii A i innych?

Jak pisaliśmy powyżej, nawet kilkusetzłotowe różnice mogą występować w zakresie kosztów kursów i testów kategorii A (teoretycznych oraz praktycznych). Z czego to wynika? Oto kilka najpopularniejszych powodów i porad z nimi związanych:

· jeśli opłata za prawo jazdy kat. A jest podejrzanie tania, to prawdopodobnie w skład oferty wchodzi ograniczona liczba godzin lekcyjnych. Zawsze warto wcześniej upewnić się, jakie są powody tak niskiej ceny: z jednej strony zdarzają się atrakcyjne promocje , z drugiej natomiast przedstawiany koszt na stronie internetowej danej szkoły jazdy może nie odpowiadać kwotom rzeczywistym;

· stosunkowo niski lub wysoki koszt przygotowania na prawo jazdy kategorii A niekiedy wynika z modelu i rocznika motocykla , którym będziemy się posługiwać w trakcie praktycznych kursów. Warto jednak pamiętać, że wszystkie motocykle są regularnie sprawdzane i w pełni sprawne . W takim przypadku nie ma powodów do obaw;

· niektóre szkoły, oferujące testy na prawo jazdy kategorii A, dostosowują się godzinowo do potrzeb klienta nie tylko w wymiarze godzin spotkań, ale także w zakresie długości trwania całego kursu kategorii A. Choć mało jest osób, które podejmują się tego wyzwania, teoretycznie jest możliwe ukończenie kursu prawa jazdy już po tygodniu intensywnej nauki. Taka możliwość zwykle nie jest jednak darmowa.

Prawo jazdy kategorii A – kiedy możemy liczyć na zniżkę?

Oprócz prawa jazdy kategorii A możemy ubiegać się o inne prawo jazdy, umożliwiające kierowanie jednośladami. Mowa tu przede wszystkim o testach na prawo jazdy kategorii A1 i A2 . Pierwszy z nich wykonać może osoba, która ukończyła 16 lat . Prawo jazdy A2, zezwalające na kierowanie pojazdem motocyklowym o mocy silnika do 47 kM, możliwe jest po osiągnięciu pełnoletniości, czyli skończeniu 18 lat. Przypomnijmy, że oscylujący w cenie 1200-1700 kurs kategorii A możliwy jest do zrobienia dopiero od 24 roku życia , a dokładnie już 3 miesiące przed ukończeniem 24 lat.

Jeśli posiadamy uprawnienia A1 lub A2, to koniecznie powinniśmy poszukać w okolicy takiej szkoły jazdy, która gwarantować będzie zniżkę. Ulgi na prawo jazdy kat. A mogą wynosić nawet kilkaset złotych!

Planując w niedalekiej przyszłości ukończenie prawa jazdy kategorii B, warto zastanowić się nad połączeniem obydwu opcji . Zyskujemy wtedy relatywnie więcej czasu (możliwość „zblokowanych” ćwiczeń, mniej straconego czasu na dojazdy), a tym samym płacimy niższą cenę za kurs i testy kategorii A.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości