Hobby

Pirografia, czyli niesamowita sztuka malowania ogniem. Na czym polega?

Hobby

Dzisiejsza sztuka rozwija się w niezwykłych kierunkach, a artyści bez przerwy zaskakują nowatorskimi pomysłami. W Dzień Dobry TVN mogliśmy poznać jeden z nich. W programie gościem była Sylwia Janczyszyn, która pokazała swoje dzieła i opowiedziała, czym jest pirografia.

Pirografia - co to jest i od czego zacząć?

Jedni tworzą na papierze, drudzy na płótnie, a jeszcze inni... na drewnie! Tym właśnie jest pirografia, czyli technika zdobienia przedmiotów, za pomocą rozgrzanego rylca wypalającego wzór na powierzchni drewna. Rysunek tworzony jest wówczas dzięki wysokiej temperaturze i "przypalaniu" podłoża, na którym jest wykonywany.

Jak mówi Sylwia Janczyszyn, która swoją przygodę z pirografią rozpoczęła w 2014 roku, można zająć się tym w domu:

Potrzebujemy do tego tak naprawdę kawałek drewna surowego. Musi być to drewno surowe, nie może być niczym zabezpieczone - zabezpieczamy dopiero po wykonaniu pracy

Nie może być to jednak deska, jaką kupujemy do krojenia. Takie zazwyczaj są lakierowane lub olejowane, a pod wpływem rozgrzania, ulatniałyby się z nich niezdrowe związki chemiczne. Najlepiej więc udać się do tartaku.

Czym jest pirograf?

Do wykonania rysunku, potrzebne jest również specjalne urządzenie - pirograf, który pozwala na poddawanie drewna kontrolowanej, wysokiej oraz punktowej temperaturze.

Możemy dostać już takie od 50 złotych w górę, do tych bardziej profesjonalnych - jak te, które już mają regulacje temperatury, dużo wymiennych grotów oraz groty, które możemy sami sobie tworzyć przy pomocy drucika

- mówi Janczyszyn i dodaje, że jest to bardzo pracochłonne zajęcie, gdyż na wykonanie jednego rysunku poświęca od kilku do kilkunastu godzin.

Zdobią nasze ciała, ale czy wiemy skąd się wzięły? 5 ciekawostek o historii tatuażu:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości