Hobby

Choinka z makaronu. Jak zrobić ją samodzielnie krok po kroku?

Hobby

choinka z makaronu

Choinki z makaronu mogą być zrobione zarówno przez dzieci, jak i przez osoby dorosłe – każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb. Do wykonania choinki z makaronu można wykorzystać zarówno kokardki, jak i muszelki czy świderki. Wszystko zależy od twojej wyobraźni i inwencji twórczej. Sprawdź, czego będziesz potrzebować do zrobienia choinki własnoręcznie w domu.

Jednym z lepszych pomysłów na wprowadzenie w magiczną świąteczną atmosferę jest własnoręczne przygotowanie dekoracji do domu. Oryginalnym pomysłem na bożonarodzeniową atmosferę jest oczywiście zrobienie choinki. Istnieje wiele wskazówek dotyczących tego, jak i z jakich materiałów można ją przygotować. Jednym z łatwiejszych, a jednocześnie najefektowniejszych sposobów, jest choinka z makaronu. Jej wykonanie jest naprawdę nieskomplikowane. Podstawową wersję makaronowego drzewka świątecznego mogą samodzielnie zrobić nawet dzieci. Zobacz, jakie materiały będą ci potrzebne i o czym należy pamiętać, aby choinka z makaronu przetrwała całe święta.

Więcej:

Jak zrobić choinkę z makaronu? Opis krok po kroku

1. Baza dla choinki. Do jej przygotowania potrzebny będzie gruby karton, z którego zostanie wycięty odpowiedniej wielkości stożek. Brzegi stożka należy skleić ze sobą za pomocą gorącego kleju.

2. Przyklejanie makaronów. Elementy powinny być maksymalnie blisko siebie nawzajem.

3. Kolorowanie makaronu i dekorowanie choinki (po 24 godzinach od klejenia makaronu).

Choinka z makaronu kokardki

To jedno z bardziej eleganckich drzewek świątecznych. Choinka z makaronu kokardki jest dość skomplikowana do zrobienia, ze względu na niewielką powierzchnię, na którą można nałożyć klej, dlatego lepiej, aby taką ozdobę przygotowywały osoby dorosłe lub dzieci starsze.

Choinka z makaronu muszelki

Muszelki nie wymagają zbyt dużej dokładności, a wszelkie ewentualne niedociągnięcia będą ukryte pod ich powierzchnią. Ze zrobieniem tego typu choinki poradzą sobie nawet najmłodsze dzieci. Takie drzewko świetnie prezentuje się również bez dodatkowych elementów ozdobnych i nie trzeba go nawet malować farbami.

Choinka z makaronu świderki

Choinka z makaronu świderki najlepiej prezentuje się w towarzystwie innych ozdób, takich jak kolorowe łańcuchy. Świderki nie zakrywają całej zaklejanej powierzchni, w rezultacie czego mogą powstać nieestetyczne plamy po kleju lub puste miejsca, w których będzie prześwitywał karton. Jeśli chcesz zrobić drzewko świąteczne tego typu, pamiętaj, że warto je dodatkowo udekorować lub pomalować sprejem.

Czym pomalować choinkę z makaronu?

Choinka z makaronu prezentuje się wyjątkowo dobrze, jeśli po przyklejeniu wszystkich niezbędnych elementów zostanie jeszcze pomalowana. Oczywiście nie jest to etap obowiązkowy i jeśli wolisz naturalnie wyglądającą ozdobę, nie musisz nic robić z doklejonym makaronem.

Choinki z makaronu nie należy malować farbkami plakatowymi ani innymi rodzajami farb, które są zbyt wodniste i nie dają wyraźnego efektu. Dodatkowo za duża ilość wody może przyczynić się do rozmoknięcia makaronu, co w rezultacie zepsuje ostateczny efekt. Do pomalowania dekoracji warto użyć farb akrylowych lub sprejów w dowolnym kolorze. Można zdecydować się także na ozdobienie choinki brokatem – w całości lub tylko niektórych jej części. Niezależnie od wybranego sposobu kolorowania choinki, warto odczekać przynajmniej dobę od przyklejenia makaronu do jego dalszego ozdabiania.

Choinka z makaronu – jakiego kleju użyć?

Najtrwalszym rozwiązaniem jest użycie kleju w pistolecie. Można skorzystać również z kropelki i innych klejów o podobnej trwałości. Nie zaleca się natomiast robienia choinki z makaronu z wykorzystaniem zwykłego kleju szkolnego – nawet jeśli początkowo wszystkie elementy będą sprawiały wrażenie dobrze przymocowanych i stabilnych, już na drugi dzień mogą zacząć odpadać. Jeśli chcesz stworzyć choinkę, która przetrwa całe święta, a nawet posłuży jako ozdoba na przyszły rok, zdecyduj się na naprawdę mocny klej.

Warto pamiętać również o tym, aby przyklejać makaron od dołu w górę. Najpierw należy przykleić całą dolną warstwę, czyli spód choinki (na całej jej średnicy), a dopiero później przesuwać się stopniowo do góry. Za każdym razem warto delikatnie docisnąć makaron i odczekać kilka sekund. Na samym czubku choinki można przykleić pojedynczy makaron – wyjątkowo elegancko wyglądają kokardki. Równie dobrym pomysłem może okazać się przyklejenie zawiązanej wstążki w pasującym kolorze.

Alternatywą dla klejów może okazać się plastelina, chociaż choinka wykonana z jej wykorzystaniem również nie będzie ozdobą na lata i prawdopodobnie trzeba będzie wyrzucić ją tuż po świętach. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku dzieci, które chcą przygotować bożonarodzeniową ozdobę samodzielnie, bez nadzoru rodziców. Klej w pistolecie nie jest w tym przypadku dobrym wyjściem, dlatego lepiej zdecydować się na dobrej jakości plastelinę.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości