Finanse i Praca

Pożyczka od osoby prywatnej – jak upomnieć się o zwrot pieniędzy?

Finanse i Praca

Pożyczki od prywatnych osób to coraz częściej spotykana forma finansowania. Warunki udzielenia wsparcia ustalane są każdorazowo pomiędzy stronami, co oznacza, że to pożyczkodawca i pożyczkobiorca wspólnie decydują o kwocie, warunkach i terminie spłaty. Co zrobić, gdy te ustalenia nie są respektowane i musimy poprosić o zwrot pieniędzy? Dziś w Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym Wojciech S. Wocław i Łukasz Lotek Lodkowski.

Udzielając komuś pożyczki należy pamiętać o podstawowej zasadzie, czyli umówieniu się na konkretne warunki – wysokość kwoty, zasady i termin zwrotu. Pożyczający nie powinien upominać się o zwrot pieniędzy przed upływem ustalonej daty, nawet jeśli są mu potrzebne. Jeżeli jednak ów termin zostanie przekroczony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o oddanie należności. Wiele osób ma jednak kłopot z upominaniem się o zwrot pieniędzy, ponieważ obawiają się, że wyjdą na małostkowe, czy nawet skąpe.

Specjalista od savoir-vivre’u Wojciech S. Wocław zalecił, żeby komunikować się twarzą w twarz, ponieważ budowanie relacji opartych na kontakcie osobistym sprawdza się lepiej, niż media społecznościowe.

Warto pamiętać, żeby spotkać się z osobą, która nie oddała nam pieniędzy prywatnie, nie przy ludziach, żeby to nie miało świadków, żeby nie pozwolić tej osobie stracić twarzy – powiedział Wojciech S. Wocław.

Jak upomnieć się o zwrot pożyczki od znajomego?

  • delikatnie dać do zrozumienia, że dopóki nie odzyskamy pożyczki, nie udzielimy kolejnej,
  • przypominać o spłacie długu co 2-3 dni przez około tydzień,
  • poprosić pożyczającego na bok i dać mu wprost do zrozumienia, że potrzebujemy pieniędzy i oczekujemy ich zwrotu do określonego terminu, ważne, żeby zrobić to uprzejmie, ale stanowczo,
  • jeśli zwrot nie nastąpi, należy spotkać się ponownie, ale tym razem być bardziej stanowczym, razie konieczności podnieść głos,
  • jeżeli po 3 miesiącach pożyczający wciąż nie wywiązał się z umowy, należy dać mu do zrozumienia, że nie chcemy mieć z nim do czynienia, dopóki nie odda pożyczki,
  • jeżeli dalsze działania nie przyniosą skutków należy pogodzić się z utratą pieniędzy i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Osoby prywatne, które udzielają pożyczek, mogą zawierać umowy z innymi osobami prywatnymi, ale mogą również finansować firmy lub organizacje. Coraz popularniejsze stają się giełdy pożyczek od osób prywatnych, gdzie spotykają się ludzie szukający wsparcia finansowego i ci, którzy mają możliwość go udzielić. Taka forma finansowania może być korzystna dla obu stron. Osoby prywatne udzielające pożyczek mogą uzyskać dość spore oprocentowanie, a osoby pożyczające mogą otrzymać znacznie lepsze warunki niż w banku lub firmach pożyczkowych.

Jak uzyskać pożyczkę od prywatnych osób?

Zaletą kredytów od osób prywatnych jest dowolność w kształtowaniu umowy. Daje to szansę na takie ustalenie zasad, aby były one korzystne dla obu stron, zarówno dla osoby pożyczającej, jak udzielającej pożyczki. Choć nie istnieją przepisy mówiące o tym, jak powinna być skonstruowana umowa, w interesie kontrahentów leży, aby była sformułowana przejrzyście, a jej punkty nie budziły żadnych zastrzeżeń. Kodeks cywilny zauważa, że pożyczka powyżej 500 zł wymaga zachowania dokumentacji, a więc sporządzenia umowy. Co powinno znaleźć się w takiej umowie? Przede wszystkim wartość pożyczanej kwoty, termin zwrotu oraz warunki, na jakich zostaje udzielona pożyczka. Umowa o pożyczkę między osobami prywatnymi może opierać się na bardzo różnych zasadach. Znane są pożyczki od osób prywatnych na dowód, ale niektórzy wymagają przedstawienia zaświadczenia o zarobkach lub zabezpieczenia w postaci hipoteki. Także w przypadku tej formy wsparcia należy przygotować się więc na jakąś weryfikację możliwości spłaty pożyczki i pewnego rodzaju zabezpieczenie dla pożyczkodawcy.

Czy warto sięgać po pożyczki gotówkowe od osób prywatnych?

Osoby prywatne udzielające pożyczek nie weryfikują zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, nie sprawdzają ich też w bazach dłużników (BIK, KRD). Decydując się na finansowanie tego rodzaju, należy jednak zapłacić podatek od pożyczki od osoby prywatnej. Osoby pożyczające objęte są obowiązkiem płacenia do Urzędu Skarbowego podatku PCC, który wynosi 2% od pożyczonej kwoty. Wszystkie formalności związane z odprowadzeniem podatku należą do obowiązków pożyczkobiorcy. W dobie rozwoju technologii informatycznych zaciąganie pożyczek od osób prywatnych nie wymaga również wychodzenia z domu, większość spraw można bowiem załatwić przez internet. Zaletą pożyczek od osób fizycznych jest także możliwość indywidualnego ustalenia warunków i ich negocjacji. Pożyczki od osób prywatnych to dobre rozwiązanie dla freelancerów lub osób zatrudnionych na umowę o dzieło, dla których niemożliwe jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach, którego często wymagają banki oraz instytucje pożyczkowe. Kredyty od osób prywatnych udzielane są także osobom zadłużonym. Każdy pożyczkobiorca musi się jednak liczyć z możliwością nałożenia na niego kary, jeśli nie złoży deklaracji lub nie zachowa dokumentu, który poświadcza wzięcie pożyczki. Urząd Skarbowy może nałożyć karę w wysokości 20% od pożyczonej kwoty.

Pożyczka w rodzinie a podatek – umowa pożyczki

Pożyczką prywatną jest także pożyczka od bliższej bądź dalszej rodziny. W przypadku pierwszej grupy podatkowej (małżonków, rodziców, rodzeństwa, dzieci, pradziadków, wnuków, prawnuków) udzielona pożyczka nie podlega opodatkowaniu niezależnie od jej wysokości. Taką możliwość pożyczkobiorca ma raz na pięć lat. Jeśli pożyczanie następuje częściej, każda kwota powyżej 9637 zł musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego. W sytuacji, gdy pożyczki udzielają teściowie, zięć czy synowa, a kwota jest wyższa niż 9637 zł, konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej, ponieważ na wyższą kwotę zostanie nałożony podatek w wysokości 2%. Od pozostałych członków rodziny, bez zapłaty podatku, można pożyczyć 5000 zł raz na trzy lata. Każda inna kwota zostanie jednak opodatkowana.

Umowa pożyczki od osoby prywatnej powinna zawierać datę i miejsce zawarcia pożyczki, określenie pożyczanej kwoty oraz waluty, okres spłaty, konsekwencje nieterminowej spłaty należności, czasem również oświadczenie o stanie majątkowym pożyczkobiorcy, które pełni rolę zabezpieczenia dla strony pożyczającej. Umowa pożyczki między osobami prywatnymi to dokument istotny dla obu stron, jest bowiem poświadczeniem, dowodem i zabezpieczeniem dla pożyczającego i udzielającego finansowego wsparcia, dlatego zawsze należy o nią zadbać.

Zobacz też:

Maja Kapłon potrzebuje pomocy. Operacja kręgosłupa kosztuje ponad 5 milionów złotych

Kumulacja w Eurojackopot. Jak obliczyć szczęście?

Ile zarabia kucharz? Od czego zależy wysokość jego pensji?

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości