Środki z OFE zostaną przekazane do IKE
Powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś same OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). Wszystkie oszczędności zgromadzone w OFE zostaną "automatycznie" przekazane na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone w SFIO przez TFI.
Wcześniejsza wypłata środków z IKE?
Oszczędności z IKE można wypłacić, ale trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Jeżeli transfer pieniędzy nastąpi przed 60. rokiem życia musimy się liczyć z koniecznością zapłaty 19 proc. tzw. podatku Belki. Ponieważ oszczędności na IKE traktowane są jako prywatne, podlegają one pełnemu dziedziczeniu w razie śmierci oszczędzającego.
Wypłata po osiągnięciu wieku emerytalnego
Projekt przewiduje, że środki pochodzące z OFE i przekazane na IKE nie będą mogły zostać wypłacone przed osiągnięciem przez ubezpieczonego wieku emerytalnego (natomiast będą mogły być w tym czasie dziedziczone). W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że wynika z faktu, iż środki zgromadzone w OFE pochodzą ze składki emerytalnej i co do zasady mogą zostać wykorzystane wyłącznie w celu zabezpieczenia emerytalnego osoby ubezpieczonej.
Jeśli nie IKE - ZUS
Pieniądze będzie można tez przekazać bezpośrednio do ZUS. W przypadku takiej decyzji należy złożyć deklarację o przejściu do ZUS. Środki zostaną przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej (z wyłączeniem obligacji i bonów emitowanych przez Skarb Państwa), a ich wartość dopisana do kapitału na indywidualnym koncie w ZUS.
Przekazanie środków 1 lipca 2020 roku
Decyzję w tej sprawie będzie można podjąć od 1 stycznia 2020 r. do 28 lutego 2020 r. a transfer środków do IKE nastąpi 1 lipca przyszłego roku
powiedział PAP rzecznik prasowy resortu inwestycji i rozwoju Stanisław Krakowski.
15 procent opłaty przekształceniowej
Przede wszystkim wypłaty emerytur z IKE będą zwolnione z PIT. Projekt przewiduje jednak, że przeniesienie pieniędzy z OFE do IKE będzie podlegało 15 proc. tzw. opłacie przekształceniowej. Zdaniem autorów projektu ma być ona substytutem podatku dochodowego pobieranego od emerytur wypłacanych z FUS, jej wysokość odpowiada poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur.
Autor: Bernadetta Jeleń
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Brand X