Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówienie w Polsce dialektem było czymś wstydliwym. Dziś gwara śląska i góralska wracają z podwójną siłą. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN wyjaśniali to Grzegorz Kulik, tłumacz na język śląski oraz Bartłomiej Kuraś, autor książek o Podhalu i dziennikarz.
Lampki stolikowe mogą dodać przytulności ciemnym kątom mieszkania i posłużyć za ozdobę, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nie trzeba wcale kupować nowej, żeby wyglądała efektownie i stylowo. Jak samodzielnie odnowić lampę z odzysku? Krok po kroku pokazała to w naszym programie architektka wnętrz Magda Borowiak-Wróblewska.
Gdy znika na całą noc to oznacza, że poluje na gwiazdy. 18-letni Antoni Sarba zaskakuje w sieci niesamowitymi ujęciami nieba. Pod wrażeniem jego prac są internauci, mama, a nawet nauczyciele. Jak młody fotograf rozwinął swoją pasję?
Agnieszka Zach nazywana jest przez miejscowych biebrzańską "wiedźmą". Artystka i zielarka zakochana jest w Podlasiu. Jak sama mówi, można z nią wyruszyć nad biebrzańskie bagna i oderwać się od codziennego pędu. Zna miejsca, o których nikt nie słyszał. Ponadto zna się na ziołach, jak mało kto. - W ziołach można się zakochać. To jest rozmowa. Zioła nas uczą, przede wszystkim pokory - powiedziała "wiedźma" w Dzień Dobry TVN.
W Katowicach siostra Anna Bałchan wpadła na niezwykły pomysł. By uzbierać pieniądze na Centrum Świętego Józefa, postanowiła sprzedawać robiony przez siebie smalec. Tajniki jego wytwarzania zdradziła w Dzień Dobry TVN.
Marcin Prokop przytoczył w programie sytuację ze Świnoujścia. 8-latek, który nie mógł znieść kłótni rodziców, chciał opuścić mieszkanie przez okno. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Psycholog Marzena Mawricz wyjaśniła w naszym programie, jak kłótnie rodziców wpływają na psychikę dziecka oraz, jak powinniśmy się zachować, gdy dojdzie do ostrej wymianie zdań przy pociesze.
O przypadkach zespołu PIMS-TS u dzieci można było usłyszeć już w kwietniu tego roku. Najpierw pojawił się w Wielkiej Brytanii, potem w Stanach Zjednoczonych. Jakiś czas temu dotarł do Polski. Na tę chorobę, która występuje kilka tygodni po zakażeniu koronawirusem, choruje właśnie około 70 małych pacjentów w naszym kraju. Jak ją rozpoznać i co robić?
Nauka w dobie pandemii to prawdziwe wyzwanie dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Na własnej skórze przekonała się o tym Edyta Pazura, która napisała, że marzy, by jej dzieci wróciły już do szkoły. Jak sobie radzi mama trójki pociech?
Karolina i Szymon z Krakowa mają za sobą wyjątkową historię miłosną. Mężczyzna oświadczył się ukochanej w krakowskim muzeum MOCAK. Wszystko zaaranżował z pomocą dyrekcji tak, by Karolina myślała, że pierścionek to część wystawy. - To było pierwsze miejsce, w które udaliśmy się na naszej pierwszej randce - powiedział Szymon w Dzień Dobry TVN.
Widzowie Milionerów już 3 grudnia będą mogli obejrzeć specjalny mikołajkowy. Tym razem uczestnikami będą prowadzący Dzień Dobry TVN, których zadaniem będzie zdobycie pieniędzy dla Fundacji TVN "nie jesteś sam". Czy udało im się wygrać milion? O zmaganiach w teleturnieju opowiedziała nam Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Synek Julii Kuczyńskiej i Sebastiana Fabijańskiego przyszedł na świat blisko 3 miesiące temu. Mimo tego, że Maffashion wciela się w rolę rodzica od stosunkowo krótkiego czasu, zdołała już wrócić do formy, a nawet sprawnie łączyć macierzyństwo z pracą. Czego to zasługa? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.
12. sezon programu "Kobieta na krańcu świata" realizowany był w szczególnym okresie, ponieważ w trakcie pandemii. Martyna Wojciechowska nie miała możliwości wyjazdu na krańce świata, jednak i tak znalazła wiele poruszających historii, które przedstawiła w poszczególnych odcinkach. Najnowszy z nich zrealizowała na Malcie.
Andrzejki, czyli wieczór wróżb. W ten dzień pytamy nie tylko o miłość i sprawy matrymonialne, ale również podglądamy przyszłość. Najbardziej znaną zabawą jest lanie wosku. Warto jednak wiedzieć, że metod wróżebnych jest dużo więcej. O ciekawych pomysłach i magicznej tradycji opowiedziała nam Anna Grzywaczewska-Ciuciura - astrolog Merkurja.
Gęsi to wyjątkowo niedoceniany przez człowieka gatunek dzikich ptaków. Są one wyjątkowo inteligentne i wykazują się olbrzymią wrażliwością. - Jeśli gęś straci partnera, potrafi dwa lata żyć samotnie, smutna - powiedział w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.
Ula prowadziła aktywny tryb życia u boku kochającego chłopaka, Sebastiana. Gdy w kwietniu tego roku dowiedziała się, że spodziewa się dziecka, oboje się bardzo ucieszyli. Los jednak skomplikował ich życie. Okazało się, że przyszła mama ma nowotwór. Postanowiła urodzić córkę. Teraz walczy o powrót do sprawności po skomplikowanej operacji.
Łukasz Łuczaj jest nie tylko miłośnikiem przyrody, ale też botanikiem i wykładowcą akademickim zajmującym się dzikimi roślinami jadalnymi. W przeszłości prowadził program telewizyjny, w którym przekonywał, że natura jest jak supermarket, wystarczy wiedzieć co wybrać. Teraz mówi, że z naturą możemy obcować nieco inaczej. Jakich porad udziela autor książki "Seks w wielkim lesie. Botaniczny przewodnik dla kochanków na łonie przyrody"?
Gimnastyka artystyczna to nie tylko ładne obrazki i zwinne akrobacje. Za sportem często kryją się traumatyczne historie. W naszym studiu gościliśmy byłe zawodniczki gimnastyki artystycznej i psychologa sportowego. - Metody z głębokiego PRL-u wciąż się nie zmieniły - powiedziała w Dzień Dobry TVN Dellfina Dellert.
Impreza niespodzianka na urodziny to wydarzenie, które sprawi jubilatowi sporo radości, niezależnie od tego w jakim jest wieku. Warto zatem przygotować dla niego coś naprawdę wyjątkowego. Jednak nie tylko urodziny to okazja do zrobienia niespodzianki
Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie również zostały dotknięte koronawirusem, zdołały szybko się z nim uporać. Co spowodowało, że mają pandemię pod kontrolą, liczba chorych i zmarłych na Covid-19 systematycznie spada, a społeczeństwo ufa swojemu rządowi? Mówił o tym Krzysztof Sadecki, który od 11 lat pracuje w ZEA. Natomiast o ciekawych miejscach w Dubaju opowiedział Michał Cessanis.
Najnowsze badania psychiatry dr Andrei Favini z Allegheny Health Network w Pittsburgu udowodniły, że depresja poporodowa może pojawić się nawet rok i później po urodzeniu dziecka. Jak ją zatem rozpoznać i leczyć oraz, czym różni się od typowego baby bluesa wyjaśniały w studiu Dzień Dobry TVN dr Magdalena Chojnacka i Daria Ładocha.
Ryszard Tunkiewicz stał się inspiracją dla wielu ludzi. W wieku 70. lat może pochwalić się podróżami do wielu zakątków świata. Żadne kilometry nie są mu straszne. - Realizuję swój plan po kolei, w różny sposób i różnymi środkami lokomocji – pieszo, pociągiem i autobusem - powiedział podróżnik w Dzień Dobry TVN.
W czasie pandemii single nie tylko odczuli samotność, ale także znaczne trudności w nawiązywaniu nowych relacji. Gdy restauracje i kina zostały zamknięte, alternatywą zostały aplikacje randkowe. Jak działają, co nam dają i czy uzależniają? Na te pytania odpowiedzieli nam – Andrzej Gryżewski, psychoterapeuta i seksuolog oraz Joanna Jędrusik – autorka książek, która używała aplikacji randkowej przez kilka lat.
Mela Koteluk jest artystką świadomą. Nasza planeta nie jest jej obojętna, dlatego jak tylko może stara się o nią dbać. To jeden z powodów, dla którego zdecydowała się na samochód elektryczny. Co jeszcze ją przekonało?
Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim długo wyczekiwane święta Bożego Narodzenia. Czas przygotowań do pierwszej gwiazdki na pewno umilą filmy. Ania Wendzikowska przygotowała nieoczywistą listę świątecznych hitów.
Chris Maliński dzięki nietypowej pracy był niemalże w każdym zakątku świata. Muzyk szukając swojego miejsca na ziemi, zatrudnił się na statkach, umilając turystom czas swoimi występami. - Nigdy nie powiedziałbym, że będę jechał do pracy do Miami z mojej rodzinnej Piły - powiedział artysta w Dzień Dobry TVN.
Ireneusz Korzeniewski jest niezwykle ciekawą postacią. W jego przypadku metryka nie gra roli, a powiedzenie "chcieć to móc" - zdecydowanie się sprawdza. Poznajcie jednego z najpopularniejszych blogerów modowych.
I chociaż wydawało się, że to sytuacja, która nie będzie miała happy-endu, wrocławscy lekarze dokonali czegoś niezwykłego. Przeprowadzili cesarskie cięcie u kobiety z ekstremalnie ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. Uratowali pacjentkę i jej dziecko.
Kaktusy są uznawane za rośliny niewymagające, ale nieprawdą jest, że nie należy ich podlewać. Łukasz Skop często słyszy słowa: "Nie mam ręki do roślin. Potrafię ususzyć nawet kaktusa". W kolejnym odcinku "Co z tego wyrośnie?" opowiedział, jak pielęgnować kaktusy.
Od tragicznej śmierci Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat minęły już blisko 3 lata. Akcję ratunkową Narodowej Wyprawy Zimowej na K2, która wyruszyła po niego i francuską himalaistkę Elisabeth Revol, śledziły wówczas media na całym świecie. Mimo upływu czasu pamięć o himalaiście nie zaginęła. Dba o to jego żona Anna Solska-Mackiewicz.
Zachcianki u wielu kobiet są nieodłącznym elementem ciąży. Mogą mieć ochotę np. na dania kuchni tajskiej lub meksykańskiej, które słyną z wyrazistego, pikantnego smaku. Ograniczeniem do spożywania ostrego jedzenia w ciąży często bywa niepewność, czy jest ono dozwolone.