Dziecko oddane do okna życia
Przypomnijmy, że w wielkanocny poniedziałek w oknie życia Sióstr Urszulanek w Łodzi matka zostawiła swojego 8-miesięcznego syna. Chłopiec otrzymał imię Antoś i trafił do rodziny zastępczej. Kilka dni później do Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi zgłosiła się kobieta, która twierdziła, że jest matką dziecka i pragnie je odzyskać.
- Tu jest dosyć poważny problem. Matka będzie musiała udowodnić, że to jej dziecko. Umieszczenie dziecka w oknie życia jest anonimowe i oznacza zrzeczenie się wobec niego praw rodzicielskich. W przypadku Antosia sprawa jest dużo bardziej zaawansowana, ponieważ ma on już rodzinę zastępczą. Odzyskanie dziecka będzie dosyć trudne – wyjaśnił Przemysław Ligęzowski, radca prawny.
Podkreślił przy tym, że sprawy o odzyskanie opieki nad dzieckiem toczą się przed sądem, który bada m.in. to, dlaczego dziecko zostało porzucone, zachowanie i motywy matki, czy przeszkoda w opiece zniknęła, czy malec będzie bezpieczny. Oprócz tego, sąd weryfikuje również tożsamość dziecka.
Okno życia a regulacje prawne
- Tutaj mamy dosyć kontrowersyjną sytuację, ponieważ okna życia nie są w ogóle uregulowane prawnie. Mogą je otworzyć wszystkie instytucje i stowarzyszenia, które sobie tego życzą. Oczywiście pewne rygory muszą być spełnione, ale na zasadach ogólnych prawa, czyli odpowiednie warunki i tym podobne. Natomiast głównie to są zakony, domy dziecka, które otwierają takie punkty, gdzie matka po urodzeniu, może je zostawić i wtedy jest zwolniona z odpowiedzialności karnej – tłumaczył radca prawny.
Oddanie dziecka do adopcji jest społecznie stygmatyzowane, a z wyjątkowym ostracyzmem spotykają się kobiety, które pozostawiają swoje dzieci w oknach życia. Często zapominamy jednak, że za tymi decyzjami stoją ludzkie tragedie. Od 2006 roku do okna życia trafiło około 100 dzieci.
Posłuchaj całej rozmowy z radcą prawnym w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl .
Zobacz także:
Zamienili miasto na farmę. Czy teraz tego żałują? "Ponosząc porażki uczysz się, jak działa natura"
Autor: Dominika Czerniszewska