Joe Biden 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Frekwencja w czasie uroczystości będzie mocno ograniczona ze względu na pandemię koronawirusa. Świadkami ma być kilkaset osób, a nie - jak w poprzednich latach - setki tysięcy. Jak wyglądają kulisy tego tak ważnego dla Amerykanów wydarzenia? O tym opowiedział nam Ryszard Schnepf – były ambasador Polski w USA.
Od wielu miesięcy zmagamy się z pandemią koronawirusa. Niewiele osób pamięta, że w Polsce mieliśmy już do czynienia z podobną sytuacją. W 1963 roku wrocławianie walczyli z szalejącą w mieście czarną ospą. Chociaż WHO przewidywała, że uporają się z epidemią w ciągu 2 lat, dokonali tego w niespełna 2 miesiące. Jak to zrobili?
Ferie zimowe dobiegają końca. W poniedziałek 18 stycznia do szkół wrócą dzieci z klas I-III. Nauka stacjonarna będzie się odbywała zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Jak wyglądają przygotowania do tego ważnego dnia?
W Madrycie spadło ostatnio 120 cm śniegu i pobity został historyczny rekord mrozu - termometry wskazały minus 35 stopni. Jak teraz wygląda sytuacja w stolicy Hiszpanii? O tym opowiadali mieszkająca w tym mieście Agnieszka Wilk oraz dziennikarz Endy Gęsina-Torres.
Choć wiele piekarni ma w swojej ofercie chleb kaszubski, to nigdzie nie smakuje on tak dobrze, jak w Lipuszu na Kaszubach. To miejsce jest wypełnione zapachem tradycyjnego pieczywa. I właśnie tam zawitał podróżnik Mikołaj Rey.
Mieszkańcy Białowieży niedawno najedli się strachu. Wszystko przez grasującą na ulicach ich wsi wilczycę. Co robić, kiedy spotkamy dzikie zwierzę? Kilku rad udzielił nam prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków PAN.
Karnawał trwa, także w przedszkolach. Jak co roku tradycyjnie dzieci bawią się na balach przebierańców. Jak jednak ubrać pociechę na zabawę, gdy sklepy są zamknięte z powodu pandemii? W Dzień Dobry TVN podpowiedziała to animatorka, Patrycja Lipińska.
W karnawale wiele dzieci uczestniczy w balach przebierańców. Okazuje się jednak, że to nie tylko świetna zabawa, ale także zdarzenie, które może wpłynąć na całe późniejsze życie. O swoich przedszkolnych doświadczeniach z kostiumami opowiedzieli w Dzień Dobry TVN aktorzy Rafał Rutkowski i Zofia Domalik, a skomentowała je psycholog Agnieszka Gola.
Kasia Kmita na wycinankach zna się, jak nikt inny. W swoich pracach najnowsze trendy łączy z zakorzenionymi w naszej kulturze tradycjami. Dzięki temu tworzą one barwny portret współczesności. Swoje umiejętności artystka zaprezentowała w Dzień Dobry TVN. Nie zabrakło też postaci naszych prowadzących.
Według statystyk, ponad połowa nastolatków ma kompleksy na punkcie swojej sylwetki, a aż 70 proc. dziewcząt przejawia symptomy zaburzeń odżywiania. Jak w porę zauważyć takie problemy u swojego dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Elżbieta Pięta oraz jej córka Ewa, która przez 12 lat chorowała na anoreksję.
Salar de Uyuni to największa atrakcja turystyczna w Boliwii. Najwyższe i największe solnisko na świecie przyciąga turystów z całego świata. Co o nim wiemy?
Karolina Wolińska słynie z robienia rzeczy ekstremalnych. W Dzień Dobry TVN nie tylko opowiedziała o surfowaniu zimą, ale też pokazała, jak to wygląda w praktyce. Zdradziła nam także, że na zimowe spotkanie z morzem usiłuje namówić swojego brata, projektanta Dawida Wolińskiego.
Daniel Urbaniak od 10 lat obserwuje sowy. Przychodzi też z pomocą rannym ptakom. Swoją pasją postanowił się dzielić i dawać radość innym. Dlatego właśnie stworzył podcast "Sowie Radio". O czym w nim opowiada?
Waldemar Kowalewski wybrał się na wyprawę na K2. Niestety musiał zrezygnować z dalszej wspinaczki ze względów zdrowotnych. Jak sytuacja wyglądała na miejscu? Waldemar oraz jego brat Michał opowiedzieli o tym w Dzień Dobry TVN.
Decyzja o zakupie płyty grzewczej może nastręczać trudności osobom, które nie wiedzą, jak działają płyta indukcyjna czy płyta ceramiczna. Wybór jest o tyle trudny, że obie płyty na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Różnią się m.in. bezpieczeństwem użytkowania i trwałością.
Złota, srebrna, kryształowa, rubinowa... Mowa oczywiście o rocznicach w związku. Jedni je celebrują, inni o nich zapominają. Jak obchodzić taką uroczystość? O tym w naszym programie opowiadała ślubna ekspertka Izabela Janachowska.
Bez wątpienia blat to jeden z najważniejszych elementów kuchni. To głównie dzięki niemu pomieszczenie jest funkcjonalne i estetyczne. Ważne jest jednak, by wybrać odpowiedni model. Jak kupić taki, który nie porysuje się, nie odbarwi, a przy tym będzie ładnie wyglądał? W Dzień Dobry TVN podpowiedział to architekt Jonatan Kilczewski.
Jedni zbierają znaczki pocztowe, inni magnesy na lodówkę. Marek Łączyński natomiast od lat poluje na starocie. Jego kolekcja pozwoliła mu na otwarcie antykwariatu. Imponujący zbiór liczy ponad 200 tysięcy książek.
Świat, który znaliśmy powoli odchodzi do lamusa. Zmiany, które już dzieją się na naszych oczach mają związek nie tylko z pandemią, ale przede wszystkim z tym co robią młodzi dorośli. Justyna Suchecka, dziennikarka, Rafał Flis z olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" oraz Magda Demczak, studentka - mają pomysł, jak zmienić świat. W jaki sposób? O tym rozmawiali z prowadzącymi Dzień Dobry TVN.
Awionetki najczęściej są dziś wykorzystywane do krótkich lotów krajoznawczych. Mało kto zdecydowałby się na pokonanie oceanu w tak małym samolocie. Dominik Punda udowadnia jednak, że mimo trudności, jest to możliwe.
W ostatnich latach psy rasy border collie stają się coraz bardziej popularne. Wszystko za sprawą ich wesołego usposobienia i ogromnego temperamentu. Warto jednak wiedzieć, że nieprawidłowo zsocjalizowane mogą stać się reaktywne, a nawet agresywne. Z czego to wynika?
Niedawno w sieci pojawiła się informacja, że piosenkarz Robbie Williams zatruł się rtęcią, jedząc bardzo dużo ryb. Jak się okazuje, nie tylko w rybach, ale także w wielu innych produktach spożywczych wykrywane są metale ciężkie, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. O tym, czego unikać i jak zdiagnozować zatrucie opowiedział nam Eryk Matuszkiewicz, internista, toksykolog.
W studiu Dzień Dobry TVN gościł Maciej Mindak. Agent nieruchomości związany ze stacją HGTV opowiedział o wpływie pandemii na rynek mieszkań. Sporo się zmieniło, ale sytuacja nadal jest dynamiczna. Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością?
Coraz częściej współcześni rodzice otrzymują miano rodziców helikopterowych bądź curlingowych. Dlaczego? Tak jak w sporcie umiejętnie "wymiatają" spod nóg swoich dzieci życiowe przeszkody, w trosce o ich niczym niezakłócony rozwój. O skutkach takiego wychowania rozmawialiśmy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym oraz Anią Dydzik, blogerką i mamą trzech córek.
Od poniedziałku 18 stycznia do szkół wracają dzieci z klas 1-3. Ponowna zmiana nauczania z systemu zdalnego na stacjonarny może być dla wielu z nich sporym utrudnieniem. Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym nauczycielka i pedagog specjalny Karolina Kupińska.
Dokuczanie, wyzywanie oraz wyśmiewanie to zjawiska, które dość często pojawiają się na szkolnych korytarzach. Dane zebrane na przestrzeni lat przez WHO mówią jasno – przemoc w szkołach jest zjawiskiem globalnym, dlatego też tak trudno całkowicie ją wyeliminować. Czy pandemia i szkoła online coś zmieniły, czy pogłębiły narastający problem? O tym opowiedział nam dr Radosław Kaczan, psychologiem z Uniwersytet SWPS, który prowadzi badania dotyczące przemocy rówieśniczej w szkołach i wdraża programy zapobiegające tym zjawiskom.
Natalia Narożańska jest nową nadzieją lotnictwa. Polka zaprojektowała samolot napędzany energią słoneczną. Jej pomysł może zrewolucjonizować podróże, ale nie tylko. Utalentowana konstruktorka opowiedziała w Dzień dobry TVN o kulisach studiowania w Cambridge.
Mówi się, że druga połowa stycznia to najbardziej ponury i depresyjny czas w roku. Dni są krótkie, a aura za oknem nie zachęca do spacerów. Na szczęście sposobów na zimową chandrę nie brakuje. Można na przykład zadbać o wnętrze mieszkania, dekorując je nowymi kwiatami lub nadać drugie życie roślinom, które towarzyszą nam od dawna. Zobacz, jakie propozycje przedstawił Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?".
Opady śniegu i oblodzenie dróg znacząco utrudniają jazdę samochodem. W takich warunkach nietrudno o wypadek czy stłuczkę. Jak się zachować, gdy dojdzie do kolizji? Czy wzywanie policji zawsze jest konieczne? Na te i inne pytania - w rozmowie z Marcinem Sawickim - odpowiedział Sylwester Pawłowski z projektu edukacyjnego Świadomy Kierowca.
Mogłoby się wydawać, że oczytanie wpływa na umiejętne dobieranie słów. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Zdaniem naukowców to typ osobowości wpływa na język, którym się posługujemy.