Friendzone – relacja, z której można uciec

friendzone, para przyjaciół
Thomas M. Barwick/Getty Images
Friendzone nie jest określeniem medycznym ani terminem z zakresu psychoterapii. To sformułowanie pojawia się jednak coraz częściej na portalach związanych z problemami uczuciowymi. Co to za relacja?

Friendzone to szczególny typ relacji, z której bardzo trudno uciec. Osoba zakochana w swoim przyjacielu lub przyjaciółce bardzo często ukrywa swoje uczucia, maskuje je, nie chce się do nich przyznać. Obawę wywołuje bowiem przeczucie, że przyjaźń zakończy się w momencie ujawnienia tych uczuć. Friendzone to szczególna mieszanka miłości i przyjaźni, która na dłuższą metę jest bardzo szkodliwa przynajmniej dla jednej, a czasami dla obu stron takiej relacji.

Co to jest friendzone?

Friendzone (ang. friend zone) to określenie opisujące relację dwóch osób, które się przyjaźnią. Od klasycznej przyjaźni relację friendzone odróżnia to, że jedna z osób w pewnym momencie zaczyna darzyć drugą uczuciem znacznie głębszym niż przyjaźń. Dochodzi do przesunięcia, przekształcenia uczuć. Zakochana osoba nie ujawnia jednak przyjacielowi tego, co czuje. Obawa, że wyznanie miłości może zakończyć całą relację, skłania ją do ukrywania własnych uczuć, maskowania ich i szufladkowania. Friendzone to szczególna mieszanka miłości i przyjaźni, która na dłuższą metę jest bardzo szkodliwa przynajmniej dla jednej, a czasami dla obu stron takiej relacji.

Friendzone prowadzi często do trudnych i skomplikowanych relacji uczuciowych między dwojgiem ludzi. Nieświadomy uczuć drugiej strony przyjaciel często zwierza się ze swoich rozterek miłosnych, szuka rady, zrozumienia, pocieszenia po nieudanych relacjach z innymi osobami. Dzieli się również sukcesami na tej płaszczyźnie. Zakochana osoba wysłuchuje, udziela przyjacielskiej pomocy lub oficjalnie kibicuje aktualnej relacji, jednocześnie cierpiąc z obawy lub świadomości, że do spełnienia jej miłosnych nadziei nigdy nie dojdzie.

Co znaczy friendzone w relacji męsko-damskiej?

Friendzone niemal za każdym razem oznacza bardzo trudną i skomplikowaną relację. Sporo uwikłanych w to osób oskarża drugą stronę o świadome manipulowanie uczuciami. Friendzone może być odbierany jako igranie z uczuciami drugiej osoby, którą traktuje się jak powiernika, doradcę, pocieszyciela i towarzysza we wszystkim, uniemożliwiając jednocześnie poszerzenie relacji o większą bliskość, w tym seksualną.

Wydaje się więc, że problem z jasnym zdefiniowaniem co oznacza friendzone, wiąże się przede wszystkim z tym, czy druga osoba ma świadomość, że jest przez przyjaciela/przyjaciółkę darzona uczuciem głębszym niż tylko przyjaźń. Założenie, że druga strona zdaje sobie sprawę z tego, że jej przyjaciel/przyjaciółka jest w niej zakochany, rodzi podejrzenia o świadomą manipulację, grę uczuciami tej osoby i wykorzystywaniem jej emocji dla własnych korzyści.

Jednak w bardzo wielu przypadkach – i o nich najczęściej mówi się w kontekście friendzone – druga osoba zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że jest obiektem głębszych uczuć ze strony bliskiego przyjaciela. W związku z tym bardzo często nie jest w stanie zrozumieć reakcji tej osoby.

Jak wyjść z friendzone? Sposoby

Friendzone najczęściej oznacza błędne koło. Osoba zakochana boi się przyznać do swoich uczuć, doskonale je więc maskuje. W rezultacie przyjaciel lub przyjaciółka nie mają szans zorientować się w całej sytuacji. W związku z tym jedna osoba jest absolutnie szczera i otwarta, co tylko dodatkowo potęguje uczucie drugiej strony. Jednocześnie wyznania przyjaciela lub przyjaciółki mogą wywoływać u osoby zakochanej ogromne cierpienie, szczególnie jeśli zwierzenia dotyczą miłosnej relacji z kimś innym.

W związku z tym z relacji friendzone należy jak najszybciej wyjść. Długotrwałe pozostawanie w tego typu układzie nie służy rozwojowi przyjaźni. Osoba zakochana nie ma również szans na wejście w nowy, nieobciążony poprzednią relacją związek.

Dobrym sposobem na wyjście z friendzone jest dostrzeżenie innych osób wokół siebie, spędzanie czasu na uprawianiu swojego (a nie przyjaciela) hobby, aktywne uczestnictwo w życiu społeczności. Wszystko to ułatwia spojrzenie na relację friendzone z pewnego dystansu. Łatwiej również w takiej sytuacji mówić o swoich uczuciach i potrzebach. Oczywiście bardzo potrzebny jest czas.

Warto też zwrócić uwagę na sygnały wysyłane przez drugą stronę. Jeśli żaden z nich nie sytuuje się choćby na granicy silniejszej relacji uczuciowej, osoba zakochana powinna dążyć do jak najszybszego ograniczenia relacji lub ewentualnego jej zakończenia. Friendzone trudno jest wprawdzie zakończyć, ale długotrwałe przebywanie w tego typu relacji nie służy żadnej ze stron.

Zobacz też:

Pocieszyciel czy facet rezerwowy. Po co kobiecie męski przyjaciel?

Jak się ustrzec przed podrywaczami w Internecie? Terapeutka: "Zrób research i zachowaj dystans"

Krzysztof odnalazł swoją pierwszą miłość po 29 latach. "Postanowiłem, że zrobię to, gdziekolwiek jest i z kimkolwiek jest"

Zobacz video: Czy możliwa jest przyjaźń mimo sporej różnicy wieku? "Czas jest rzeczą względną"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości