Świat

Asyż we Włoszech – jakie atrakcje turystyczne oferuje miasto św. Franciszka?

Świat

Aktualizacja:
Asyż, Włochy

Asyż to miasto położone w centralnych Włoszech w regionie Umbria. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków, które przyciągają turystów z różnych zakątków świata. Jakie są największe atrakcje Asyżu, które warto zobaczyć podczas pobytu we włoskim miasteczku?

Asyż we Włoszech znany jest światu jako miejsce urodzenia św. Franciszka. W związku z tym stanowi swoiste miejsce kultu religijnego, do którego każdego roku przybywają tysiące pielgrzymów. Mimo to, miasto jest równie chętnie odwiedzane przez zwykłych turystów, którzy mogą w nim podziwiać unikalne dzieła sztuki i fascynujące zabytki, wśród których ważną rolę pełnią świątynie i kościoły. Choć największą sławą cieszy się bazylika w Asyżu, której patronuje św. Franciszek, włoskie miasteczko oferuje też wiele innych atrakcji. Warto przyjrzeć się najważniejszym z nich i poznać tajemnice tego fascynującego miejsca.

Słynna bazylika w Asyżu

Za największą atrakcję Asyżu uznaje się bazylikę św. Franciszka. Świątynia wybudowana została w XIII wieku i od tamtej pory stanowi własność Watykanu. W 2000 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bazylika św. Franciszka w Asyżu składa się z dwóch przestrzeni sakralnych – kościoła dolnego i górnego. Warto zwiedzić obie części świątyni. W górnej znajdują się m.in. zachwycające freski autorstwa Giotta, obrazy Cimabuego i misterne witraże z XIII wieku. Z kolei w dolnym kościele można podziwiać wspaniałe kaplice udekorowane freskami takich znamienitych włoskich artystów, jak Cavallini, Ugolinuccio, Simone Martini, Cimabue czy bracia Lorenzetti. Całości dopełnia ciekawa architektura wnętrza i olśniewający ołtarz główny z 1250 roku, który ozdobiony jest rzeźbionymi kolumnami i wspaniałą mozaiką. Dzięki tym elementom kościół św. Franciszka w Asyżu uznawany jest za jedną z najpiękniejszych chrześcijańskich świątyń na świecie.

Warto pamiętać, że w skład bazyliki w Asyżu wchodzi również podziemna krypta, w której znajdują się szczątki św. Franciszka. Co ciekawe, grób został odkryty dopiero w 1818 roku. Współcześnie na widok publiczny wystawiony jest nie tylko oryginalny sarkofag, w którym spoczywa ciało świętego, ale również jego relikwie, m.in. zniszczony habit, bulla Honoriusza III czy treść błogosławieństwa wypisanego własnoręcznie przez Franciszka. Możliwość zobaczenia tych pamiątek sprawia, że do Asyżu we Włoszech ściągają pielgrzymi z całego świata.

Najważniejsze religijne atrakcje Asyżu

Słynna bazylika w Asyżu to bez wątpienia jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów w mieście. Jednak interesujące są także inne zabytki, którym również warto poświęcić chwilę uwagi. Większość ciekawych miejsc w Asyżu związana jest z religią, co bezpośrednio wpływa na atmosferę i charakter miasteczka.

Ważną atrakcją Asyżu jest bazylika św. Klary, wybudowana w drugiej połowie XIII wieku. Można w niej podziwiać zabytkowe freski z XIII i XIV wieku, imponujące sklepienia, zachwycający ołtarz główny oraz sarkofag, w którym spoczywa ciało św. Klary. Do bazyliki w Asyżu przylegają też dwie interesujące kaplice – Ukrzyżowania, w której znajduje się zabytkowy krucyfiks z XII wieku i Najświętszego Sakramentu z freskami wykonanymi przez adeptów szkoły Giotta.

Ciekawym miejscem w Asyżu jest również katedra św. Rufina, czyli najstarsza świątynia w mieście, której budowa została rozpoczęta w 1140 roku. Kościół został jednak przebudowany w XVI wieku i obecnie jego wnętrza wyróżniają się charakterystycznym, późnorenesansowym stylem. Uważa się, że to właśnie w katedrze św. Rufina został ochrzczony św. Franciszek z Asyżu. Ponadto świątynia jest miejscem, w którym św. Franciszek wygłosił swoje pierwsze kazanie.

Ciekawym miejscem nieopodal Asyżu jest z kolei bazylika Santa Maria degli Angeli, która została wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku. Celem powstania budynku była chęć upamiętnienia pierwszego miejsca działalności św. Franciszka, a także ochrony odbudowanej przez niego tzw. porcjunkuli, czyli kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. Warto wiedzieć, że przy świątyni znajduje się również urokliwy ogród, w którym rosną krzewy róż bez kolców.

Ciekawe miejsca w Asyżu – co jeszcze warto zobaczyć?

Włoski Asyż oferuje o wiele więcej atrakcji turystycznych. Za wyjątkowo interesujące miejsce uznaje się m.in. zamek Rocca Maggiore, czyli średniowieczną fortecę wybudowaną w XII wieku. Cytadela znajduje się na wzniesieniu, co jest jej dodatkowym atutem – z pagórka roztacza się bowiem wspaniały widok na Dolinę Umbryjską.

Ważnym punktem Asyżu jest też Piazza del Comune, czyli Plac Miejski. Wokół niego wznoszą się historyczne budynki przykuwające wzrok perfekcją wykonania. Ciekawymi obiektami są tam m.in. Fontanna Trzech Lwów i Świątynia Minerwy.

Miłośnicy sztuki powinni z kolei odwiedzić Pinacoteca Comunale, czyli Pinakotekę Miejską w Asyżu. Znajdują się w niej cenne zbiory malarskie, w tym freski Giotta, a także dzieła wielu innych włoskich artystów.

Zobacz także:

Czy warto pojechać do Curaçao? Temperatura i atrakcje na wyspie

Najciekawsze miejsca w Kurdystanie – stolica, zabytki, historia

Co warto zobaczyć w Kairze? Zwiedzanie stolicy Egiptu

Zobacz wideo: "Patron millenialsów". 15-letni "Boży influencer" beatyfikowany w Asyżu

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości