W miejscu dzisiejszego Kairu istniał kiedyś Babilon, czyli rzymska twierdza. W VII w. na tym terenie powstał zbudowany przez arabów garnizon wojskowy – Al-Fustat. W X w. zmieniono nazwę miasta na Al Qahira. Długa i bogata historia Kairu sprawia, że w dzisiejszej metropolii nie brakuje zabytków z odległych czasów. Miejsca warte zobaczenia można podzielić na: Stary Kair, Kair współczesny i Memfis.
Zwiedzanie Starego Kairu
Stary Kair składa się z dwóch dzielnic: koptyjskiej i islamskiej. Ta najstarsza część miasta leży na prawej stronie Nilu. W tym miejscu znajdowała się kiedyś rzymska twierdza Babilon. Znajdziemy tutaj zabytki z czasów rzymskich, chrześcijańskich i muzułmańskich. Stary Kair charakteryzuje się wąskimi, brukowanymi uliczkami i bardzo gęstą zabudową. Ta historyczna część miasta jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dzielnicy znajdują się pozostałości po Babilonie. Rozwijało się tu egipskie chrześcijaństwo – do dziś Stary Kair jest zamieszkany przez Koptów, potomków starożytnych Egipcjan, którzy przyjęli wiarę chrześcijańską. Jedną z najważniejszych budowli z tamtego okresu jest pochodzący z III w. kościół "Zawieszony". Nazwa świątyni odnosi się do tego, że nawa znajduje się nad przejściem przez bramę prowadzącą do dawnej Fortecy Babilońskiej. Dzisiaj kościół jest siedzibą przywódcy chrześcijan koptyjskich, papieża Aleksandrii. Inną ważną świątynią jest kościół św. Sergiusza, który powstał w IV lub V w. Według tradycji w miejscu dzisiejszej świątyni ukrywała się Święta Rodzina po ucieczce do Egiptu. Inne chrześcijańskie budowle to kościół Najświętszej Dziewicy-Naczynie Wonnej Bazylii i klasztor św. Jerzego. W Starym Kairze znajduje się też Muzeum Koptyjskie, które posiada bogate zbiory sztuki koptyjskiej.
Tuż obok dzielnicy koptyjskiej po przejęciu kontroli nad Egiptem przez Arabów powstała muzułmańska część Starego Kairu. Znajdują się tu liczne meczety, których minarety górują nad tą dzielnicą. Warto zobaczyć najstarszy w Egipcie meczet Amra Ibn al-Asa, który powstał w XVII w. Historię islamu rozwijającego się na terenie Kairu poznamy w pobliskim Muzeum Sztuki Islamu. Podczas spaceru po wąskich, pełnych życia uliczkach natrafimy na bazar Khan al Khalili, jedną z głównych atrakcji turystycznych Kairu. Znajdują się tu liczne sklepiki z lokalnymi wyrobami i żywnością, kawiarnie i restauracje. Warto odpocząć w jednej z tradycyjnie urządzonych kawiarenek i napić się kawy po arabsku.
Nad Starym Kairem góruje Cytadela Kairska położona na wzgórzu Mukattam, jeden z symboli miasta. Cytadela powstała w XII w. z inicjatywy egipskiego władcy Saladyna. Przez prawie 700 lat miejsce to było siedzibą władców Egiptu. Na terenie fortecy znajdują się liczne meczety, pałace i muzea. Najsłynniejszą muzułmańską świątynią jest meczet Muhammada Alego z XIX w. Znajduje się tu również wybudowany w XVI w. pierwszy osmański meczet Sulejmana Paszy. Z cytadeli rozciąga się piękny widok na miasto. Warto też wspomnieć, że do budowy fortecy użyto kamienia z Piramid w Gizie.
Zwiedzanie współczesnego Kairu
Współczesny Kair charakteryzuje się europejskim charakterem, widać tu zwłaszcza wpływy architektury francuskiej. Dzielnica ta tętni życiem – znajduje się tu wiele sklepów, restauracji i kawiarni, które przypominają lokale w Zachodniej Europie. W nowoczesnej dzielnicy stolicy Egiptu na największą uwagę zasługuje Muzeum Egipskie. Znajdują się tu największe na świecie zbiory sztuki egipskiej. Kolekcja dostępna dla zwiedzających jest tylko niewielką częścią zbiorów, ale i tak na zobaczenie wszystkich eksponatów potrzeba kilku dni. W muzeum zobaczymy m.in. słynną maskę Tutenchamona, wystawę mumii, sarkofagi i przedmioty znalezione w grobowcach.
Starożytne Memfis
Memfis było w czasach swojej świetności najważniejszym miastem starożytnego Egiptu i prawdopodobnie największym miastem na świecie. Według legendy zostało ono założone przez Menesa, znanego ze zjednoczenia górnego i dolnego Egiptu. Obecnie turyści mogą oglądać jedynie ruiny miasta. Do dzisiaj zachowały się fundamenty świątyni, kilka monumentalnych posągów i pozostałości po pałacu królewskim. Ruiny starożytnej metropolii znajdują się około 20 km od Kairu. O świetności dawnego państwa świadczy nekropolia memficka, rozciągająca się na przestrzeni około 30 km.
Piramidy w Gizie
Obowiązkowym punktem wycieczki do Kairu jest zobaczenie słynnych piramid w Gizie, na czele z Wielką Piramidą Cheopsa. W Kairze bez problemu znajdziemy lokalne biura podróży, oferujące wycieczki do Gizy. Koszt takiej wyprawy to około 60 funtów egipskich. Wśród turystów odwiedzających te starożytne budowle popularne są również przejażdżki na wielbłądzie. Memfis, razem z nekropolią obejmującą piramidy w Gizie, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz także:
- Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Oto skuteczne sposoby dietetyka
- Jak dbać o zdrowie, by cieszyć się długim życiem?
- "Siła jest kobietą". Znana blogerka o walce z nerwicą lękową: "Serce waliło mi jak oszalałe, cała się trzęsłam"
Zobacz wideo: Zwiedzanie świata i tatuaże
Autor: Adrian Adamczyk