Świat

Pałac Alhambra w Granadzie. Zwiedzanie jak z baśni

Świat

Aktualizacja:
Grenada. Alhambra nocą

Alhambra to orientalny kompleks pałacowy i bajeczne ogrody. Powstał za panowania Maurów na Półwyspie Iberyjskim. Na zwiedzanie pałacu w Granadzie i otaczających go zabytków trzeba przeznaczyć cały dzień.

Pałac Alhambra jest uznawany za arcydzieło architektury arabskiej. Jest niezaprzeczalnym dowodem dawnego panowania Maurów na terenach obecnej Hiszpanii. Twierdza Alhambra najdłużej opierała się chrześcijańskiej rekonkwiście w 1492 r. Mamy szczęście, że chrześcijanie po zdobyciu twierdzy i pałacu zdecydowali się zachować ją w niemal oryginalnym stanie.

Alhambra, Granada, Andaluzja, Hiszpania

Alhambra to zespół pałacowo-ogrodowy w mieście Granada (w polszczyźnie przyjęła się też nazwa Grenada) w Andaluzji, południowej części Hiszpanii.

Najstarsza część Alhambry pochodzi z XIII w., choć w miejscu obecnych zabudowań prawdopodobnie i wcześniej stały budynki. Cały kompleks obejmuje piękne pałace, ogrody oraz twierdzę.

Pałac Alhambra , a także letnia rezydencja Generalife i dzielnica Granady Albaicín są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Alhambra - zwiedzanie

Wzgórze z Alhambrą, nazywane La Sabika, góruje nad okolicą, było więc dogodnym punktem strategicznym ze względów militarnych, mogło długo opierać się atakom. Obecnie turyści doceniają widok, jaki się z niego rozpościera.

Rozpocząć zwiedzanie kompleksu Alhambra można już u podnóża wzgórza. Dzięki pieszej wędrówce na szczyt, można podziwiać krajobrazy i zabytki po drodze. Zaparkować można w centrum Granady. Trasa w górę to 800 m przy zróżnicowanych nachyleniu.

Parkingi znajdują się również na górze, niedaleko wejścia na teren kompleksu, jeśli nie mamy ochoty na spacer.

Ważne! Na zwiedzanie Alhambry najlepiej przeznaczyć cały dzień. MInimalny czas zwiedzania to 3 godziny.

Alhambra: pałac, twierdza, ogrody i ...letni „domek”

Cały kompleks Alhambra na wzgórzu składa się z kilku zabytków. Są to:

· Pałac Nasrydów, czyli rezydencja emirów;

· Alcazaba, czyli mauretańska twierdza;

· Generalife, czyli ogrody i pałac letni emirów;

· pałac Karola V z XVI w., w którym mieści się muzeum.

Oprócz tego warta zobaczenia jest arabska dzielnica Granady - Albaicín, również wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tam zanurzyć się w klimacie średniowiecznego, orientalnego miasta. Małe domki, wąskie uliczki, bajecznie kolorowe fasady, pozostałości meczetów, kościoły i łaźnie na długo pozostaną w pamięci.

Alhambra w Granadzie - bilety

Bilety nie są przesadnie drogie, jak na Hiszpanię - dorosły zapłaci między 5 a 14 euro (w zależności od tego, co dokładnie i kiedy chcemy zwiedzić), a dzieci do 12. roku życia wejdą z darmowym biletem (tak, każdy musi mieć bilet, nawet ci, którzy wchodzą za darmo).

Uwaga! Bilety na zwiedzanie Alhambry najlepiej zarezerwować nawet z miesięcznym wyprzedzeniem (albo jeszcze wcześniej)! Przygotujmy się też na tłumy turystów, szczególnie w sezonie.

Warto zaopatrzyć się w mapę całego kompleksu, aby zobaczyć wszystko, co zaplanowaliśmy. Trzeba też pamiętać, że do niektórych miejsc wstęp jest określony godzinowo (informacje znajdują się na bilecie). Jeśli spóźnimy się na swoją kolej, wejście przepada.

Tak jak w całej w Hiszpanii, w Alhambrze pogoda w lecie jest upalna, dlatego popołudniowe zwiedzanie może być nieco uciążliwe w 40-stopniowym upale.

Alhambra - pałac Nasrydów

Pałac w Alhambrze zbudowali emirowie Grenady z dynastii Nasrydów. Początkowo, w czasie trwania budowy pałacu, władcy „pomieszkiwali” w Alcazabie.

Pałac Alhambra składa się z trzech niezależnych części:

· Palacio del Mexuar,

· Palacio de Comares,

· Palacio de los Leones.

Z dołu, z centrum miasta Granada , mury Alhambry wydają się po prostu dość surowym, zamkiem. Dopiero w środku można docenić jego bajkowość i wyjątkowość. Zdobienia ścian i sufitów nie mają sobie równych.

Nie zapominajmy, że w ogrodach Alhambry stanął jeszcze jeden pałac - mniej widowiskowy i nieco bardziej przytulny, pałac letni.

Alhambra. Ogrody i pałac letni

Ogrody Alhambry razem z letnim pałacem pochodzą z XIV w. Są urządzone w stylu orientalnym, z pięknymi zbiornikami wodnymi, fontannami i roślinami dającymi chłodny cień. Co ciekawe, lustra wody są tak zaprojektowane, by odbijać fragmenty budynków i zieleni, i razem tworzyć wyjątkowe kompozycje.

Mury Alhambry, najstarszy mauretański zabytek Granady

Alcazaba, czyli warowna twierdza, to jedna z najstarszych części kompleksu zabytków. Podejrzewa się, że w tym samym miejscu były budynki jeszcze zanim do Granady przybyli Maurowie. Początkowo na wzgórzu Alhambry była właśnie forteca. Dopiero później powstał pałac i rezydencja w ogrodach.

Bibliografia:

https://www.alhambradegranada.org/

http://www.turgranada.es/en/fichas/la-alhambra-16621/

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości