Polska

Koszalin – atrakcje dla dzieci, które koniecznie musisz poznać!

Polska

Aktualizacja:
fstockluk/Getty Images

Koszalin to miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Turystów przyciąga do niego Morze Bałtyckie. Warto jednak mieć na uwadze, że to miasto przyjazne rodzinom z maluchami, z wieloma godnymi uwagi miejscami. W Koszalinie atrakcje dla dzieci można znaleźć na każdym kroku.

Samo miasto to jednak nie wszystko. Gdy maluchom znudzą się atrakcje dla dzieci w Koszalinie, warto udać się na podbój sąsiednich miasteczek. W nich także czeka mnóstwo niesamowitych rozrywek i miejsc do rodzinnej zabawy.

Atrakcje w Koszalinie dla dzieci i rodziców, czyli najważniejsze miejsca w mieście

W Koszalinie odnaleźć można wiele zabytków i atrakcji. Do najważniejszego z nich należy Pałac Młynarza. Aktualnie znajduje się tam muzeum, w którym przechowywane są eksponaty etniczne i archeologiczne. Niedaleko niego zlokalizowany jest godny uwagi, mało znany Domek Kata. Niewiele osób wie, że Koszalin uważany jest za stolicę kulturalną regionu. Odnaleźć można tutaj: amfiteatr, skansen, muzeum, w którym znajdują się zabytki prezentujące historię miasta, dawne wyposażenie wnętrz oraz numizmatyki, a także Bałtycki Teatr Dramatyczny. To koszaliński teatr dla dzieci, ponieważ wystawiane są w nim sztuki dedykowane najmłodszym widzom.

Wszystkim fanom budowli sakralnych polecamy wycieczkę do kompleksu Góra Chełmska, w którym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z XX wieku, a także fundamenty budowli wzniesionej w tym miejscu przed wiekami. Na Górze Chełmskiej stoi wieża widokowa będąca nie lada atrakcją dla dzieci spędzających wakacje w Koszalinie, podobnie zresztą jak pomniki, tablice pamiątkowe czy szlaki piesze. Kolejnym ważnym budynkiem sakralnym jest zlokalizowana przy Rynku Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z I połowy XIV wieku, nieopodal zobaczyć można XIV-wieczną gotycką kamienicę oraz Kościół Zamkowy, czyli prawosławną cerkiew z przełomu XIII i XIV wieku. Zwiedzanie świątyń różnych wyznań może być pretekstem do rozmowy z dzieckiem na temat wiary i akceptowania różnic między ludźmi.

Będąc w mieście, należy obowiązkowo odwiedzić Rynek, na którym znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji Koszalina dla dzieci, czyli fontanna, w której można się pobawić. Warto także wspomnieć, że rozrywką zarówno dla starszych, jak i młodszych będzie przejażdżka kolejką wąskotorową lub wycieczka tramwajem wodnym.

Największe atrakcje dla dzieci w Koszalinie

Najbardziej znana w Koszalinie rozrywka dla dzieci to wioska indiańska, w której można nie tylko zobaczyć, jak żyli rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej, lecz także posłuchać bardzo ciekawych opowieści na temat ich zwyczajów i kultury, a nawet zobaczyć żywe bizony. Wszystkim fanom zwierząt z pewnością do gustu przypadnie papugarnia, w której znajduje się prawie 100 rzadko spotykanych gatunków tych ptaków. Wszystkim fanom zabawy w wodzie polecamy wyjście do parku wodnego, w którym oprócz wodnych igraszek można zaznać także relaksu i odpocząć np. w saunie, grocie solnej lub lodowej. Dobrym pomysłem jest zabranie dzieci na pokaz tańczących fontann w miejscu, gdzie odbywają się koncerty – w rytm muzyki zmieniają się kolory podświetlenia wody. W weekendy organizowane są specjalne pokazy dla maluchów. W Koszalinie znajdują się także miejsca do aktywnego rodzinnego wypoczynku: park linowy z kilkoma zróżnicowanymi trasami zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci, laserowy paintball, park trampolin, park umożliwiający rywalizację z użyciem wyrzutni Nerf Rival, czyli piankowych kulek, a także rozległe tereny zielone wręcz stworzone do biegania i gry w piłkę.

Atrakcje dla dzieci: Koszalin i okolice

Koszalin i okolice są bogate w atrakcje dla dzieci. Można odnaleźć je nie tylko w samym centrum, lecz także w położonych nieopodal miejscowościach. Rodzice małych fanów motoryzacji powinni zabrać swoje pociechy do Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach. Znajdują się tam pojazdy z lat 1914–1960. Warto udać się także do otwartego aquaparku w Łazach. Maluchom z pewnością spodoba się kanał łączący Bałtyk z jeziorem Jamno w Unieściu oraz przystań rybacka w tej miejscowości. Dzieci będą zafascynowane kolorowymi kutrami. W okolicach Koszalina atrakcją dla dzieci jest też wspomniane już jezioro Jamno, na którym można uprawiać różne sporty wodne oraz łowić ryby. Istnieje też możliwości odbycia rejsu po jeziorze. Warto udać się do Mielna, by pokazać dzieciom grodzisko, a także pomnik Morsa, będący hołdem dla wszystkich fanów kąpieli w lodowatej wodzie. Ciekawym miejscem dla maluchów jest latarnia morska w Gąskach oraz Ogrody Hortulus i Hortulus Spectabilis w Dobrzycy z wieżą widokową i labiryntem grabowym. Dla wszystkich fanów geografii i niecodziennych przeżyć godną uwagi atrakcją będzie wizyta na 16. południku przebiegającym przez Chłopy.

>>> Zobacz także:

Mazury z dzieckiem – dokąd warto się wybrać na wypoczynek?

Wakacje w Polsce. Co warto zwiedzić w Szczecinie i w Łodzi? Poznaj niezwykłe miejsca

Tajemnicze miejsca, które warto poznać. Podróżnik: „Polska jest pięknym krajem i ma bardzo wiele do zaoferowania”

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości