Podróże

Ateny – pogoda, plaże, atrakcje. Co warto wiedzieć przed urlopem?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ateny, Grecja

Ateny to bez wątpienia jedno z najważniejszych historycznie miast na świecie. To tutaj narodziła się demokracja, to tu żyli i tworzyli najwięksi filozofowie, tacy jak Sokrates czy Platon.

Niewiele jest krajów, które corocznie przyciągają tak wielu turystów, jak Grecja. Ateny, czyli jej stolica, to miasto, w którym możemy obserwować niezwykłe zderzenie historii z teraźniejszością. Podczas urlopu możemy na własne oczy podziwiać bezcenne zabytki, pochodzące z czasów antycznych, wybrać się na plażę i cieszyć doskonałą pogodą, a także zobaczyć wiele ciekawych, współczesnych obiektów architektonicznych.

Kiedy najlepiej zwiedzać Ateny? Pogoda i klimat

W stolicy Grecji przez cały rok jest ciepło. Latem, od czerwca do sierpnia, temperatury oscylują w okolicy 30℃. Są to idealne warunki do wygrzewania się na plaży i kąpieli w morzu, jednak zwiedzanie miasta może być wówczas nieprzyjemne. Średnia temperatura jesienią to 20℃ (we wrześniu to około 25 stopni). Od grudnia do stycznia: 10℃, wiosną – około 17. Najbardziej polecanymi miesiącami na zwiedzanie Aten są kwiecień, maj oraz wrzesień. Temperatury są wówczas na tyle niskie, by spacery nie były uciążliwe, a przy tym na tyle wysokie, że przy odrobinie szczęścia można udać się na plażę. Ateny w styczniu i lutym kuszą niskimi cenami lotów i hoteli. Oczywiście wynika to z tego, że to właśnie te miesiące są zwykle najchłodniejsze. Temperatury mogą spaść nawet do 5–6℃. Dość często zdarzają się również intensywne opady deszczu. Warto również wiedzieć, że wiele lokalnych atrakcji w tym okresie ma krótsze godziny otwarcia – należy sprawdzić je przed wyjazdem.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Ateny – zabytki. Jak do nich dotrzeć?

Jeżeli planujemy krótką podróż i zwiedzanie jedynie najważniejszych zabytków, możemy poruszać się po mieście piechotą. Najpopularniejsze atrakcje zlokalizowane są na odcinku, który liczy sobie około 3,5 kilometra. Jeżeli jednak chcemy poruszać się szybciej lub zobaczyć nieco więcej niż „najbardziej turystyczne” Ateny – komunikacja miejska, a przede wszystkim metro, będzie naszym sprzymierzeńcem. Zwłaszcza, że wiele stacji ateńskiego metra to niewielkie muzea, w których wystawiane są ciekawe eksponaty. Metro w Atenach kursuje od 5.30 do 24.00 od poniedziałku do piątku oraz od 5.30 do 2.00 w weekendy.

Ateny – atrakcje, których nie można przegapić

Zabytki, obiekty historyczne i inne, ważne atrakcje turystyczne w Atenach oznaczane są charakterystycznymi, brązowymi tablicami z białymi lub żółtymi napisami. Warto wypatrywać ich podczas zwiedzania miasta, by nie przegapić ciekawych atrakcji. Zwłaszcza, że często znajdują się one w niepozornych miejscach. Najważniejsze zabytki Aten, które warto zobaczyć podczas urlopu, to przede wszystkim:

  • Akropol – to wzgórze o wysokości ponad 150 m, na którym już w XIII wieku p.n.e. wzniesiono miasto. Jego centralnym punktem był pałac, otoczony z każdej strony wysokim murem. Kiedy kultura mykeńska upadła (około VIII wieku p.n.e.), miejsce to zostało zamienione w miejsce kultu religijnego. Na Akropolu powstało wiele świątyń poświęconych greckim bogom. Po dziś dzień wiele z tych budowli zachowała się w bardzo dobrym stanie;
  • agora – ateńska agora to stanowisko archeologiczne, na którego terenie znajduje się świątynia Hefajstosa, zabytkowa stoa oraz bizantyjski Kościół Świętych Apostołów;
  • pozostałe zabytki antycznych Aten – atrakcjami wartymi zobaczenia są również Świątynia Zeusa Olimpijskiego, biblioteka Hadriana, starożytny cmentarz na terenie wykopalisk Kerameikos, rzymskie forum.

Współczesne Ateny – ciekawe miejsca

Stolicę Grecji warto poznać również ze współczesnej perspektywy. Miejsca, których nie można przegapić to:

  • Plac Syntagma i parlament – plac pochodzi z początku XIX wieku i jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Atenach. Na placu znajduje się pałac królewski (z XIX wieku), który od niemal 100 lat pełni funkcję parlamentu;
  • ateńska trylogia – w pobliżu placu Syntagma znajdują się trzy ważne atrakcje miasta: Biblioteka Narodowa, uniwersytet oraz Akademia Ateńska. Ostatni budynek często określany jest mianem najpiękniejszego na świecie;
  • Plaka – jest to najstarsza część Aten, pełna wąskich i kolorowych uliczek, małych kościołów, restauracji, kafejek i starych domów.

Ateny – plaża w Glyfadzie

Najbliższa plaża znajduje się miejscowości Glyfady i jest nazywana ateńską riwierą, ze względu na czysty piasek i krystaliczną, niebieską wodę. W miejsce to dostać można się tramwajem, który odjeżdża z placu Syntagma. Podróż trwa około 30–40 minut. Niemalże cała trasa wiedzie przez wybrzeże, więc dostarcza podróżującym bardzo przyjemnych widoków.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Scott E Barbour/Getty Images

Pozostałe wiadomości