Podróże

Wirtualny spacer po Warszawie. Jak wyglądała przedwojenna stolica?

Podróże

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Bartek Jędrzejak
Spacer wirtualnymi uliczkami
Spacer wirtualnymi uliczkami Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Marzeniem wielu osób jest możliwość przeniesienia się w czasie. Wystawa w Fabryce Norblina daje taką możliwość. Zwiedzający mogą wybrać się na wirtualny spacer po uliczkach dawnej, przedwojennej Warszawy. Kto wpadł na pomysł takiej wystawy i dlaczego warto się tam wybrać?

Wirtualny spacer po Warszawie

Dzięki wystawie w Fabryce Norblina możemy zobaczyć, jak prezentowała się Warszawa dokładnie 100 lat temu. - To Warszawa Eugeniusza Bodo, Ordonki. Warszawa niesamowicie plastyczna i magiczna - mówił w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Na wystawie można zajrzeć do wnętrza "Adrii" - miejsca, w którym spotykała się ówczesna śmietanka towarzyska Warszawy oraz kina Splendid - jednego z najbardziej znanych kin przedwojennej Warszawy. - Kino było piękne, ponieważ przypominało świątynię egipską. W kinie były niesamowite wykończenia - mówił Bartek Jędrzejak.

Kim są pomysłodawcy wystawy?

Pomysłodawczynią tej niezwykłej wystawy jest Joanna Kowalkowska z Art Box. - Taki galerie są bardzo popularne, szczególnie w Azji, np. w Japonii czy Singapurze, a najbliższa taka galeria znajduje się w Paryżu i bardzo nam zależało, żeby takie miejsce powstało w Warszawie. Jesteśmy zachwyceni, że możemy być dla Państwa w końcu otwarci - mówiła Joanna Kowalkowska, Art Box.

Wystawa to nie tylko obrazy, ale także muzyka, a tę stworzył Jan Emil Młynarski, syn Wojciecha Młynarskiego. - Bardzo istotne było, żeby użyć tradycyjnych instrumentów [...] jest katarynka, jest piła, bandżole, mandoliny. Wszystko to, co trzeba, będzie można usłyszeć [...]. W wielu pomieszczeniach, oprócz muzyki nagranej na świeżo [...], możemy posłuchać gwary warszawskiej, troszeczkę języka jidysz, troszeczkę języka rosyjskiego, czyli wszystko to, z czego składała się Warszawa przedwojenna - mówił Jan Emil Młynarski.

Skąd pochodzą zdjęcia i filmy, które można zobaczyć na wystawie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobićPomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości