Dziecko

Tańce dla dzieci – dlaczego warto zapisać na nie malucha? Jakie zajęcia wybrać?

Dziecko

Aktualizacja:
Dziewczynka tańczy

Tańce dla dzieci to doskonała okazja na dostarczenie maluchom odpowiedniej ilości ruchu. Tańce dla przedszkolaków pomagają m.in. nauczyć się działania w grupie i dodają pewności siebie, dzięki czemu dzieci znacznie lepiej radzą sobie w codziennym życiu.

Tańce dla przedszkolaków to zazwyczaj zajęcia ogólne, stawiające na dobrą zabawę. Zwykle dopiero te przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym kursy dotyczą już konkretnego stylu, np. baletu, tańca nowoczesnego lub hip-hopu. Jakie zajęcia tańców dziecięcych wybrać i dlaczego warto to zrobić?

Dlaczego warto zapisać dziecko na tańce?

Umiejętność tańca jest ważna dla rozwoju psychospołecznego dziecka. Już tańce przedszkolaków np. na zorganizowanych przez przedszkole balach, czy różnych uroczystościach, np. na Dzień Matki czy Dzień Babci, pozwalają określić, która z pociech ma lepszą koordynację ruchową, a często nawet kondycję fizyczną. Zajęcia z tańca pozwolą zatem rozwinąć się dziecku w tych obszarach. Zarówno maluchom, jak i młodzieży taniec pozwala także w zdrowy sposób rozładować nadmiar energii.

Dzięki poprawie kondycji fizycznej za pomocą zajęć tanecznych dziecku znacznie łatwiej będzie zachować odpowiednią wagę w przyszłości. To niezwykle ważne, zwłaszcza że otyłość wśród najmłodszych spowodowana brakiem aktywności fizycznej jest obecnie częstym problemem. Co więcej, dzięki takim zajęciom malec może znaleźć hobby na całe życie.

Taniec to także doskonała metoda relaksacyjna. Pomaga dziecku nabrać więcej pewności siebie. Umiejętność tańczenia może być również istotna w okresie dorastania, zazwyczaj jest bowiem pozytywnie oceniana przez rówieśników.

Dzięki opanowywaniu układów tanecznych dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach znacznie poprawia swoją orientację w przestrzeni i koncentrację, a przy tym trenuje pamięć.

Zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży nierzadko odbywają się w grupie. Dzięki temu ćwiczy się na nich także komunikację i umiejętność współdziałania. To doskonała okazja do kontaktów z rówieśnikami i nawiązywania przyjaźni. Również tańce w parach, w tym taniec towarzyski dla dzieci, niosą ze sobą ważną lekcję, a mianowicie – szacunek do partnera.

Tańce dla dzieci – kiedy zdecydować się na zapis?

Pierwsze zajęcia dla dzieci mogą być przygotowane nawet dla kilkumiesięcznych maluchów, zazwyczaj są jednak wyłącznie umuzykalniające. Na tańce można zapisać pociechę w wieku ok. 3 lat. Początkowo mają one charakter ogólny, a ich głównym celem jest przede wszystkim zabawa oraz poprawa koordynacji ruchowej. Na konkretny styl taneczny można spróbować zapisać dziecko w okresie pomiędzy 5. a 8. rokiem życia, zależnie od jego zdolności oraz wybranego gatunku.

Bardzo ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do tego typu zajęć. Chociaż zdecydowana większość maluchów lubi tańczyć, zdarzają się wyjątki i należy to uszanować. Nie można też narzucać dziecku stylu tanecznego. Jeżeli rodzice wyobrażali sobie swoją pociechę w balecie, ale ona woli hip-hop, znacznie lepszym wyborem będą zajęcia zgodne z jej preferencjami.

Jakie tańce dla dzieci wybrać?

Tańce dla przedszkolaków, jeżeli muszą to być zajęcia w określonym stylu, nie powinny być skomplikowane. Najlepiej zdecydować się na style tańczone w grupach, które mogą również pełnić funkcję tańców integracyjnych.

Dobrym pomysłem są łatwe tańce dla dzieci, np. polonez lub belgijka. Maluch prędzej czy później ma styczność przynajmniej z jednym z nich w szkole lub przedszkolu, np. przed akademią lub ważną okazją. Czasem warto wybrać też tańce dworskie dla dzieci, które w łatwiejszych odsłonach nie powinny sprawić maluchom trudności. Ciekawym wyborem na tańce grupowe są też te ludowe. Ich trudność należy dostosować do wieku dzieci.

Przedszkolakom, nawet tym w wieku 3 lat, można również zaproponować naukę baletu. Chociaż zajęcia dla maluchów opierają się głównie na zabawie z pewnymi elementami gimnastyki, pomogą dzieciom przygotować się do późniejszych treningów, a przy tym pozwolą przyjemnie spędzić czas w gronie nowych znajomych.

Dla nieco starszych dzieci odpowiednim wyborem mogą być tańce nowoczesne. Są one niezwykle energiczne, a przy tym łączą w sobie różne style, dzięki czemu maluch w mgnieniu oka rozładuje nadmiar energii. Innym, ciekawym pomysłem jest np. równie wymagający hip-hop.

Nastolatki z kolei poza bardzo współczesnymi stylami mogą zainteresować się tańcem towarzyskim, głównie ze względu na to, że zwykle jest on tańczony w parach. Wiek nie jest tu jednak ścisłą regułą, jeśli więc świeżo upieczony uczeń także będzie chciał spróbować swoich sił w tańcu towarzyskim, warto mu na to pozwolić.

Chociaż niektórzy rodzice chcieliby decydować o praktycznie wszystkich aspektach życia swoich dzieci, danie najmłodszym pewnej swobody np. w wyborze zajęć dodatkowych, z pewnością będzie korzystne. Taniec dla dzieci lub młodzieży rzeczywiście może przynieść wiele korzyści, jednak wyłącznie wtedy, gdy pociecha ma ochotę w nich uczestniczyć.

Zobacz też:

11-letni Marek w swoim ogrodzie ma ponad 1000 roślin. Mama chłopca: "Zaczęło się od jednego kwiatka"

Jak poprzez bajki uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa? "Dołożyć nowy morał, aby główny bohater osiągnął sukces"

6-latka sprzedała zabawki, aby pomóc "Medykom na ulicy". "Postanowiła się podzielić tym, co kocha najbardziej"

Zobacz wideo: Cosmic Dance - taniec bez reguł

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości