Kampania "Zadbaj o mózg dziecka"
W obecnych czasach dzieci mają styczność ze smartfonami i tabletami już w bardzo młodym wieku. Na udostępnianym przez rodziców sprzęcie grają, oglądają bajki lub np. zabawne filmiki. Głośno jednak przestrzega się przed szkodliwością tych urządzeń. O tym mówi również kampania "Zadbaj o mózg dziecka" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
My mówimy o tym, że telefony mogą na pewno zakłócać w domu równowagę, mogą negatywnie wpływać na relacje, które są bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego mówimy o równowadze i mówimy o doborze odpowiednich treści. Mówimy o zasadach bezpieczeństwa. W skrajnej sytuacji faktycznie nadużywanie ekranów może prowadzić do uzależnienia
- wytłumaczył w Dzień Dobry TVN Łukasz Wojtasik z fundacji.
Dodał, że wtedy problem jest na tyle poważny, że wymaga pomocy ze strony specjalisty.
Dorośli i problem z nadużywaniem ekranów
Za zachowanie dzieci odpowiada także przykład z góry - od rodziców i opiekunów. Dzieci naśladują dorosłych nie tylko w sposobie odżywiania się czy ubierania, lecz także korzystania z urządzeń mobilnych. Gdy widzą, że dorośli cały czas mają tablet i telefon w rękach, powielają to.
Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez doświadczenie, przez naśladownictwo
- podkreśliła Agnieszka Gola, psycholożka.
Wspomniana kampania może być dla rodziców refleksją na temat ich własnego postępowania.
My często lokujemy ten problem i naszą troskę w dzieciach, a tymczasem to jest też nasz problem często. Jeżeli my nadużywamy ekranu, to z jednej strony jesteśmy tym złym wzorem, o czym mówiliśmy, ale też po prostu nie mamy czasu na te relacje, bo ekrany okazują się ważniejsze
- wytłumaczył Łukasz Wojtasik.
Jak ograniczyć korzystanie z urządzeń mobilnych
Same w sobie urządzenia mobilne nie są złe. Dzięki nim możemy szybko nawiązać kontakt z inną osobą czy zdobyć potrzebną informację. Konieczne jest jednak to, by nie spędzać przed nimi zbyt dużo czasu. Jak ograniczyć korzystanie z ekranów? Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wspomniał o wprowadzeniu przydatnych zasad.
My je nazwaliśmy Domowymi Zasadami Ekranowymi. To jest właśnie czas, to są jakieś czynności w domu, jakieś rytuały, przy których nie ma ekranów, np. wspólne posiłki i wspólne spacery, wspólny czas na wakacjach. To jest niedawanie telefonu dzieciom przed snem, zabieranie ekranów z sypialni dzieci
- podpowiedział.
Obecnie urządzenia najczęsciej podajemy dzieciom, gdy przeżywają trudne chwile, nudzą się lub gdy rodzicom potrzebna jest cisza i czas na zrobienie czegoś. Przez to dorośli nie uczą swoich dzieci, jak powinny się komunikować ani jak radzić sobie z uczuciami.
Spotykam się z dużą bezradnością rodziców w takich sytuacjach, bo gdzieś już się zapędzili za daleko i kompletnie nie wiedzą, jak temu dziecku pomóc, jak pomóc rodzinie poprawić też komunikację
- wytłumaczyła Agnieszka Gola.
Ile czasu można spędzać z telefonem
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała rekomendacje dotyczące tego, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranami. Są one różne w zależności od wieku.
Mówi się, że dzieci do 2. roku życia nie powinny w ogóle korzystać z ekranów. Dzieci w wieku przedszkolnym do godziny dziennie, wczesnoszkolnym - 2 godziny dziennie. Jeżeli chodzi o młodzież i nastolatków, mówi się, że cztery (godziny - przyp. red.)
- wyjaśnił Łukasz Wojtasik.
Czas nie jest jednak jedynym istotnym czynnikiem. Chodzi też o kontrolę rodzicielską, a zatem treść, którą konsumują dzieci.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
NEET - nowe zjawisko społeczne. Co oznacza to pojęcie?
Polskie widoki – place i bloki. Dlaczego zamiast drzew, wybieramy beton? Ekspert: "Bezmyślność"
Autor: Wioleta Pyśkiewicz