Inteligencja człowieka jest mierzona przez testy. W XX wieku średnia ich wyników rosła, jednak ostatnie badania dowodzą, że poziom IQ zaczął spadać. Dlaczego z pokolenia na pokolenie jest coraz niższe? Jaki wpływ ma na to Internet?
Spadek poziomu IQ
Naukowcy z Centrum Badań Ekonomicznych Ragnara Frischa w Norwegii zbadali 730 tysięcy testów IQ rozwiązanych przez mężczyzn w wieku 18-19 lat. Okazało się, że w przypadku osób urodzonych po 1975 roku wyniki zaczęły się obniżać o nawet 7 punktów na pokolenie.
Od lat 70. XX wieku nasze IQ spada z roku na rok. Mówi się, że w dekadzie spada o około 3 punkty, a na każde pokolenie około 7 punktów
– powiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
Jak zauważył nasz gość, obniżanie się średniego ilorazu inteligencji pokrywa się z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i nowych technologii. Na lata 70. ubiegłego wieku przypadają początki Internetu i wzrost jego znaczenia w życiu człowieka.
Badania pokazują, że technologie nam ułatwiają życie, pomagają, wpływają na nasz komfort życia, natomiast niestety obniżają naszą inteligencję
- podkreślił dr Marek Kawecki.
IQ a nowe technologie
Inteligencja definiowana jest jako umiejętność reagowania na różnego rodzaju bodźce, a jej spadek łączony jest często z tzw. przebodźcowaniem. Zewsząd jesteśmy atakowani informacjami, których nie jesteśmy w stanie dogłębnie przyswoić. Sposób, w jaki je internalizujemy, jest bardzo powierzchowny, co przekłada się na spadek poziomu inteligencji.
Smartphony oraz sztuczna inteligencja wyręczają ludzi w wielu codziennych sprawach, a tym samym przyczyniają do zmniejszenia naszej aktywności umysłowej.
W opinii dr. Macieja Kaweckiego, problemem nie jest spadek poziomu IQ jako taki lecz fakt, że funkcjonowanie w przestrzeni społecznej staje się dla wielu osób coraz trudniejsze.
Przez Internet i komunikatory negatywne emocje pokazujemy dużo łatwiej. Nie oceniamy naszego zachowania, tylko nadbudowujemy sobie pewne rzeczy i to powoduje bardzo dużo sytuacji stresogennych. Musimy pamiętać, że nasze funkcjonowanie w przestrzeni wymaga też relacji międzyludzkich i nowe technologie ich nie zastąpią
– zaznaczył gość Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Uczniowie z Knurowa skonstruowali satelitę. Najmłodszy ma 12 lat
Sztuczna inteligencja. Kto nas śledzi? Czy mamy się jej bać?
Darmowa lokalizacja telefonu – czy śledzenie telefonu za darmo jest w ogóle możliwe i legalne?
Autor: Agata Polak