Nocne karmienie dziecka. Pediatra radzi, kiedy je zakończyć

Świeżo upieczeni rodzice dobrze wiedzą, czym jest pobudka w środku nocy. Z czasem zaczynają pojawiać się jednak pytania. Kiedy podjąć pierwsze próby odstawienia nocnego karmienia oraz co zrobić, by maluch przesypiał całą noc? Wszelkie wątpliwości niewyspanych rodziców rozwiała Aneta Górska-Kot, pediatra, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie.

Karmienie dziecka w nocy

Karmienie dziecka to indywidualna sprawa. U każdej rodziny sytuacja będzie wyglądać nieco inaczej. Jedno jest pewne, nikogo nie ominie nocne wstawanie. Jak przyznała pediatra, do 2. miesiąca życia karmienie malucha w nocy jest koniecznością. Na tym etapie dziecko potrzebuje pokarmu mniej więcej co 3-4 godziny, zwłaszcza jeśli jest wcześniakiem. To oznacza, że mama powinna karmić malucha od 8 do 12 razy na dobę.

- Dziecko powinno instynktownie się budzić, jeśli tak się nie stanie, to trzeba je budzić – powiedziała.

W sieci krąży wiele mitów dotyczących mleka pochodzącego z piersi matki. Przyjęło się, że posiłek dzienny dostarcza dziecku energii, natomiast nocny ma działanie wyciszające. Jak jest naprawdę?

- Mleko nocne mamy rzeczywiście jest trochę inne. Jest bardziej sycące, ma większą zawartość tłuszczów, które wspierają rozwój układu nerwowego i siatkówki. Ponadto w nocy jest większe wydzielanie prolaktyny u mamy, w związku z czym dziecko szybciej się najada, a pokarm szybciej płynie – powiedziała.

Kiedy przerwać nocne karmienie?

Przyjmuje się, że powyżej 6. miesiąca mama nie powinna już karmić dziecka nocą. Na tym etapie rozwoju warto sprawdzić, czy dziecko budzi się z głodu, czy tylko potrzebuje bliskości i chce się przytulić. To czas, kiedy rodzice powinni dokonać zróżnicowania.

Koło 6. miesiąca dziecko może spać 6 godzin i nie budzimy go na siłę

– dodała.

Co w przypadku, gdy dziecko faktycznie chce jeść? Zdaniem pediatry ze względu na pojawianie się pierwszych zębów u malucha, najlepszą opcją po 6. miesiącu życia będzie stopniowe odstawianie nocnych pokarmów. Niestety spożywanie kaszek czy słodkiego mleka, po którym nie czyścimy ząbków, może być przyczyną późniejszej próchnicy. Warto zatem zamienić mleko na rozcieńczony sok, a ostatecznie wodę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Pracownicy rafinerii w Czechowicach do dziś pamiętają wybuch. "Krzyki, wrzaski, wołanie o ratunek"

W Polsce żyje ponad 7 milionów singli. "Nie czują się gorsi, mają swój pomysł na życie"

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister zdrowia podał wstępną datę

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości