Dziecko

Im mniej tym lepiej? Ile zabawek powinno mieć dziecko?

Dziecko

Najpierw były Mikołajki, później Gwiazdka. Nasze dzieci dostają w grudniu mnóstwo prezentów. A jak się okazuje, im więcej zabawek, tym mniejsza radość malucha. O tym, jak ilość zabawek wpływa na jakość zabawy i rozwój dziecka porozmawialiśmy z Martą Żysko-Połubą.

Ciekawy eksperymenty

Jakiś czas temu w jednym z niemieckich przedszkoli opiekunowie namówili dzieci, by na okres trzech miesięcy pozbyły się nadmiaru zabawek. Pierwsze tygodnie były trudne. Dzieci znalazły się w nowej rzeczywistości. Zaczęły narzekać na nudę. Po pewnym czasie pojawiła się u nich kreatywność i współpraca. Zmniejszyła się ilość konfliktów. Po zakończeniu trzymiesięcznego eksperymentu, przedszkolaki wcale nie chciały zwrotu zabawek.

Ile zabawek powinno mieć dziecko?

Wielu rodziców w geście miłości chce obsypać dzieci mnóstwem zabawek. Psycholog Marta Żysko-Pałuba zwróciła uwagę, że takie zachowanie do niczego nie prowadzi. Maluch, który znajdzie się w pomieszczeniu, gdzie jest wiele zabawek będzie zdekoncentrowany, nie będzie uczył się wytrwałości.

Kiedy nie będzie potrafił uruchomić jakiejś zabawki, rzuci ją w kąt i weźmie następną zabawkę. A to nie o to chodzi. Nadmiar zabawek nie uczy dziecka wytrwałości.

- zaapelowała w studiu Dzień Dobry TVN psycholog.

Jak zmniejszyć ilość zabawek w pokoju dziecka?

Na pewno nie wolno wyrzucać pod nieobecność dziecka, ponieważ może się okazać, że dziecko będzie z daną zabawką mocno związane emocjonalnie. Rodzice powinni dokładnie obserwować swoje dzieci, czym się w danej chwili interesują, co prezentują. Na tej podstawie robić sukcesywnie selekcję. Możemy to robić razem z dzieckiem lub bez niego.

Zobacz też:

Autor: Magdalena Gudowska

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości