Newsy

Koronawirus w Polsce. Zakaz handlu w niedziele zostanie czasowo zniesiony?

Newsy

Aktualizacja:
Zakupy

Zakaz handlu w niedziele ma zostać zawieszony? Premier przedstawił założenia pakietu antykryzysowego przeznaczonego dla przedsiębiorców i pracowników. Rządowy plan pomocowy dla firm dotyczy m.in. rozwiązań dotyczących handlu.

Czy zostanie przywrócony handel w niedziele?

W związku z pandemią koronawirusa, czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu przewiduje rządowy pakiet pomocowy dla firm. Taką informację podała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zaznaczono, że pakiet zakłada szereg innych działań o charakterze szczegółowym lub będących na etapie analizy i opracowywania.

Czy to oznacza, że sklepy w niedzielę będą otwarte? Okazuje się, że najprawdopodobniej nie. Złagodzenie przepisów będzie dotyczyło jedynie możliwości pracy w branży, ale sklepy nie będą otwarte dla kupujących. Business Insider poprosił Ministerstwo Rozwoju o zinterpretowanie przepisu.

Chodzi o czasową rezygnację z obowiązywania zakazu wykonywania w niedziele i święta przez placówki handlowe czynności polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towaru pierwszej potrzeby

- odpowiedziało Ministerstwo Rozwoju.

Na szczegóły dotyczące zmian w handlu musimy zaczekać do czasu wejścia w życie spec ustawy.

Pomysł złagodzenia ograniczeń w handlu skomentowała dla portalu money.pl Renata Juszkiewicz, szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Trzeba robić wszystko, by minimalizować tłok w sklepach. Bo przecież w walce z wirusem ważne jest to, byśmy trzymali odpowiednią odległość od siebie. A jeśli będziemy się w sklepach tłoczyć, to trudniej będzie nam tego wirusa pokonać

- powiedziała w rozmowie z money.pl

Kiedy zostanie wprowadzona specustawa

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zapowiedział, że projekt ustawy będzie odnosił się do wielu ustaw, a rząd przygotuje ją do końca tygodnia.

Do końca tygodnia chcemy przygotować wszelkie ustawy, a konkretnie to chcemy ująć to w jednej specjalnej ustawie o charakterze tarczy antykryzysowej. Chcielibyśmy ją uchwalić w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu

- powiedział w środę premier.

Niedziele handlowe - co na to "Solidarność"?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę przewiduje możliwość pracy w niedzielę w związku z sytuacjami kryzysowymi. Przewidzieliśmy taką możliwość i nie trzeba jej nowelizować

- twierdzi Alfred Bujara, szef Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność”.

Umożliwia to punkt 8. art. 6. ustawy o infrastrukturze krytycznej.

Co prawda nie ma tam mowy o pandemii, ale oczywistym jest, że jest ona sytuacją wpisującą się w zarządzanie kryzysowe

- uważa Bujara.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, w tym roku przewiduje, że handel jest dozwolony w siedem niedziel w roku.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zobacz też:

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce

Zostań w domu! Mamy dla ciebie najciekawszą ofertę filmów i seriali

666 sposobów na spędzanie czasu z dziećmi. Jak się nie nudzić na kwarantannie?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości