Kreatywna zabawa
„666 sposobów na spędzanie czasu z dzieckiem” - akcję pod takim hasłem rozpoczęli na Instagramie Marta Lech-Maciejewska i jej mąż Jan. Codziennie prezentują 20 nowych zabaw, które można zaproponować maluchom podczas przymusowego pobytu w domu.
Podjęliśmy takie wyzwanie, żeby nasze dzieci nie umarły z nudy w domu, że wymyślimy dla nich 666 różnych zabaw, eksperymentów, zabaw ruchomych, manualnych i wszelkich innych, które pomogą nam przetrwać ten czas, ale też rozwiną ich dodatkowo. Część z nich przygotowaliśmy, żeby pokazać, że większość z tych rzeczy mamy w domu
– wyjaśniła Marta Lech - Maciejewska, blogerka, mama Zygmunta i Mieczysława.
Zabawa w uciekający brud
Przygotowanie:
Do płaskiego talerza nalewamy wodę. Następnie posypujemy ją mielonym pieprzem, który będzie imitował brud. Zamaczamy w niej paluszek dziecka pokazując brak jakiegokolwiek efektu. Następnie mydlimy paluszek i ponownie zanurzamy, wtedy pieprz rozejdzie się na boki. W ten sposób brud „ucieka” od mydła.
To świetnie pokazuje, dlaczego teraz trzeba myć jeszcze częściej ręce i pokazuje, jak mydło usuwa wszelkiego rodzaju brud, zarazki, również wirusy
– podkreślił Jan Lech w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Płuca z baloników
Przygotowanie:
Rysujemy na kartce zarys człowieka. W środku możemy umieszczać narządy wewnętrzne, dzięki czemu uczymy dzieci anatomii. W miejscu płuc, w małych dziurkach umieszczamy dwa malutkie baloniki, których otwory do nadmuchiwania znajdują się po zewnętrznej stronie rysunku. Przy nadmuchiwaniu stwarzamy efekt, jakby płuca nabierały powietrza.
Ciecz nienewtonowska
Przygotowanie:
Do eksperymentu potrzebna jest woda i mąka ziemniaczana. Powstała ciecz jest lepka, ale nie można z niej zrobić kulki. Po złapaniu w dłoń zachowuje się jak płyn. Przy uderzeniu w powierzchnię cieczy zachowuje się jak ciało stałe. Poza tym jest świetną zabawą dla dzieci, gdyż można się pięknie pobrudzić.
Wyścig gąsienic
Przygotowanie:
Z papieru wycinamy gąsienice. Dzieci przesuwają gąsienice dmuchając na nie przez słomki. Wygrywa ta, która pierwsza znajdzie się na mecie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Zabawy dla dzieci w domu – rozwiązania skuteczne w każdym wieku
Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu – ciekawe pomysły
Ruch to zdrowie - najatrakcyjniejsze zabawy dla dzieci
Autor: Agata Polak