Newsy

82-latka poleci w kosmos z najbogatszym człowiekiem świata. Kim jest Wally Funk?

Newsy

astronauta

Wally Funk ma 82 lata i będzie najstarszą kobietą, która poleci w kosmos. Seniorka, wspólnie z Jeffem Bezosem, najbogatszym człowiekiem świata, odbędzie turystyczny lot rakietą New Shephard.

82-latka poleci w kosmos

82-latka Wally Funk jest pilotem. Była pierwszą instruktorką lotnictwa w amerykańskiej bazie wojskowej i pierwszą kobietą, która została śledczym ds. bezpieczeństwa lotniczego dla Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu. W wieku 21 lat przeszła szkolenie - jako najmłodsza z trzynastu kobiet - w ramach programu Mercury 13. Choć zaliczyła wszystkie testy, to nigdy nie udało jej się polecieć w kosmos. Teraz to ma się zmienić.

Jeff Bezos zaprosił ją na pokład rakiety New Shephard, która już niebawem odbędzie turystyczny lot w kosmos. - Nikt nie czekał dłużej. (...) Już czas. Witamy w załodze, Wally. Cieszymy się, że lecisz z nami 20 lipca jako nasz honorowy gość - napisał na swoim Instagramie Jeff Bezos.

Pierwszy lot w kosmos rakiety New Shephard

Zbudowana przez należącą do Bezosa firmę Blue Origin rakieta, wzniesie się ponad 100 km nad Ziemię i wykona pionowy lot do tak zwanej Linii Karmana, która jest umowną granicą kosmosu. Pasażerowie przez kilka minut będą przebywać w stanie nieważkości i będą mogli podziwiać krzywiznę planety przez okna obserwacyjne, zanim kapsuła ciśnieniowa powróci na ziemię.

Pierwszy lot New Shepard ma być przełomowym momentem w rozwoju turystycznych lotów kosmicznych. Na pokładzie rakiety, oprócz Wally Funk i Jeffa Bezosa, będzie miejsce dla jeszcze dwóch pasażerów - będą to brat najbogatszego człowieka na świecie i osoba, która wylicytował bilet na lot.

Zobacz wideo: Ich pasją jest kosmos

Zobacz także:

Najstarszy mężczyzna na świecie ma 112 lat i 326 dni. W czym tkwi sekret jego długowieczności?

Książę William i jego brat Harry odsłonili pomnik księżnej Diany. "Każdego dnia pragniemy, aby nadal była z nami"

Katarzyna Kolenda-Zaleska o pracy dziennikarza. "Jesteśmy tolerancyjni i uważam, że prawa człowieka są najistotniejsze"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości