Pierwszy lot człowieka w kosmos
Jurij Gagarin to radziecki kosmonauta, który w młodym wieku stał się legendą. W wieku zaledwie 27-lat jako pierwszy człowiek poleciał w kosmos. Dokładnie 12 kwietnia 1961 roku Gagarin wystartował statkiem kosmicznym Wostok 1 i dokonał jednokrotnego okrążenia orbity satelitarnej Ziemi. Wyprawa majora trwała 108 minut. Rosjanin okrążył glob na wysokości ok. 300 km, a następnie z wysokości 7 km wyskoczył na spadochronie i bezpiecznie wylądował. O locie tym mówił cały świat, a Jurij stał się bohaterem.
Kosmonauta za swoje osiągnięcia otrzymał wiele orderów i medali. Jego imieniem nazwano także miasto Gżatsk, krater na Księżycu, planetoidę (1772), złoty medal FAI, plac w Moskwie, a także statek naukowo-badawczy. Co więcej, w 2009 roku postała także rosyjska liga w hokeju na lidzie, która stworzyła Puchar Gagraina. Jest to trofeum przyznawane za zdobycie Mistrzostwa Rosji. Kosmonauta nie bez powodu został patronem pucharu. Jak się okazuje, był zapalonym kibicem hokeja.
W życiu prywatnym Jurij był synem stolarza Aleksieja Iwanowicza oraz Anny Timofijewny, która pracowała jako dojarka w kołchozie. Młody Gagarin w szkole lotniczej poznał Walentinę Goriaczewą. Para zawarła małżeństwo 27 października 1957 roku, natomiast, w 1959 roku na świecie pojawiła się pierwsza córeczka Lena, dwa lata później Gala.
Upamiętnienie lotu Gagarina
Nieocenione zasługi radzieckiego bohatera upamiętnione zostały przez trójkę astronautów. Z okazji 60. rocznicy lotu i 40. rocznicy pierwszego startu promu kosmicznego NASA z kosmodromu w Bajkonurze w piątek wystartował Sojuz MS-18. Kosmonauci w niedzielę dotarli do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie statku kosmicznego znaleźli się Vande Hei, Oleg Novitsky i Pyotr Dubrov. Wielkie wydarzenie transmitowała NASA TV.
Co więcej, statek kosmiczny został nazwany na cześć legendarnego kosmonauty. Do jego zewnętrznej części dołączony został także portret Gagarina.
- Będziemy razem świętować. I będziemy ciężko pracować! - powiedział 43-letni Dubrov, podczas czwartkowej konferencji prasowej tuż przed lotem
Astronauci przechodzą ostatnie badania przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną:
Zobacz także:
Tajemniczy sygnał z galaktyki. "Ja jestem przekonany, że my w kosmosie sami nie jesteśmy"
Zabierają dzieci na wycieczki w kosmos. "Najbardziej w tej pracy lubię dostarczanie emocji"
Ziemia to płaski spodek, a człowiek nigdy nie był w kosmosie. Kim są płaskoziemcy?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto