Newsy

Rząd przyspiesza harmonogram szczepień. Osoby, które nie przyjęły preparatu w swoim terminie, trafią na koniec kolejki

Newsy

Trzecia fala epidemii narasta. Jak ocenił Minister Zdrowia, sytuacja jest bardzo poważna. Liczba zachorowań dynamicznie rośnie, ostatniej doby badania potwierdziły zakażenie ponad 26,4 tys. osób. Rząd zdecydował o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19. Sprawdź, które roczniki będą się mogły zapisywać od poniedziałku.

Koronawirus w Polsce - stan na 20 marca 2021 r.

Ministerstwo zdrowia przekazało, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 405 osób, zmarło 349 zakażonych. W sobotę zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

- Sytuacja jest bardzo poważna, dziś po raz kolejny mamy przekroczone 25 tys. zachorowań. Dynamika jest bardzo duża, to jest ten moment, w którym wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję dotyczącą bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich - powiedział szef resortu Niedzielski.

Jak dodał, sytuacja epidemiczna w kraju jest związana z brytyjską odmianą koronawirusa. Przyznał, że szacuje się, iż tą mutacją zakażonych jest ok. 60-80 proc. osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa.

Stwierdził też, że w naszych rękach są trzy narzędzia, które mogą nas uchronić przed "czarnym scenariuszem" - szczepienia, obostrzenia oraz podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa, czyli dezynfekcja, dystans i noszenie maseczek.

- Tylko naszą odpowiedzialnością możemy tę trzecią falę przełamać. Jeżeli będziemy nieodpowiedzialni, to będą się realizowały najgorsze scenariusze - ostrzegł Niedzielski. Odniósł się też do paniki związanej z doniesieniami o rzekomej szkodliwości szczepionki firmy AstraZeneca.

- Jestem oburzony publikacją jednego z dzienników. (...) Epidemii, którą mamy, nie może towarzyszyć skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie epatujące lękiem - mówił minister Niedzielski.

Szczepienia przeciw COVID-19 - zmiana harmonogramu

Rząd przyspiesza rejestrację na szczepienia przeciw COVID-19.

- Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rejestracji kolejnych grup wiekowych. W poniedziałek rozpoczynamy rejestrację seniorów, którzy urodzili się w roku 1955 i 1956. A już we wtorek rozpoczynamy rejestrację kolejnych pięciu roczników: osoby, które urodziły się między 1957 a 1961 rokiem będą mogły się rejestrować. Wszystkich gorąco do tego namawiamy, bo jest to kwestia bezpieczeństwa - apelował szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak zaznaczył, polski rząd nie uległ panice i nie zawiesił szczepień szczepionką AstryZeneki.

- Nie było żadnych przesłanek ze strony polskich lekarzy, polskich naukowców oraz instytucji zajmujących się bezpieczeństwem leków, żeby wstrzymać te szczepienia, dlatego podjęliśmy właśnie takie decyzje - mówił. Dodał, że ich słuszność potwierdził ostatni komunikat Europejskiej Agencji Leków.

Szczepionka AstraZeneca - obawy

Zapowiedział przy tym, że osoby, które nie zaszczepiły się w wyznaczonym terminie, spadają na koniec kolejki. Otrzymają szczepionkę dopiero wtedy, kiedy będzie jej na tyle dużo, by rząd nie musiał tworzyć kolejek.

- Nie wiadomo jednak, kiedy to będzie, bo nie mamy jeszcze harmonogramów dostaw od firmy Pfizer - podkreślił minister Dworczyk.

- Mamy kilkaset tysięcy szczepionek, które leżą w punktach szczepień i które nie zostały wykorzystane, bo pacjenci się nie zjawili. Apelujemy do wszystkich, żeby kierować się wytycznymi lekarzy, naukowców i żeby się szczepić - im szybciej zaszczepimy jak największą część polskiej populacji, tym szybciej wrócimy do normalności - mówił szef KPRM.

Europejska Agencja Leków: Obecnie nie ma wskazań, że szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Prof. Piekarska rekomenduje premierowi zamknięcie kościołów w okresie wielkanocnym. "Ludzie się tam zakażają"

"Daj znać, jak dotrzesz do domu". O co chodzi w akcji, która obiegła światowe media? Psycholożka: "Ten problem istnieje od dawna"

Powstaje pierwszy oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. W Polsce jest tylko 5 specjalistek w tej dziedzinie

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF

Pozostałe wiadomości