Newsy

Przed nami "głębszy lockdown"? Minister zdrowia: "Nie można wykluczyć takiej perspektywy"

Adam Niedzielski, minister zdrowia

x-news

Newsy

Przed nami "głębszy lockdown"? Minister zdrowia: "Nie można wykluczyć takiej perspektywy"

Adam Niedzielski, minister zdrowia

x-news

Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa od soboty 20 marca zaczną obowiązywać w całej Polsce. Zamknięte będą m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny i solaria. Rozporządzenie w tej sprawie ukazało się właśnie w Dzienniku Ustaw. Minister zdrowia nie wyklucza jednak kolejnych restrykcji

Koronawirus w Polsce - obostrzenia w całej Polsce

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od soboty 20 marca w całym kraju obowiązuje czerwona strefa. 

Czy możliwy jest jest "jeszcze głębszy lockdown"? 

- Nie można wykluczyć kolejnych obostrzeń - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski w TVP Info. Jak przyznał, nie jest przekonany, czy Polacy przejmą się obecnymi obostrzeniami, gdyż "oswoiliśmy sobie Covida".

Minister zdrowia: kolejne obostrzenia niewykluczone 

Szef resortu zdrowia pytany, czy możliwe będzie "jeszcze większe przykręcenie śruby" odparł, że "niestety nie można wykluczyć takiej perspektywy".

Przypomniał, że wiosną ubiegłego roku "zdecydowanie mniejsze poziomy zachorowań wywoływały u nas reakcję wręcz lękową". 

- Mieliśmy (wtedy) poziom dyscypliny i obawy bardzo wysoki, i wtedy to przestrzeganie obostrzeń miało zupełnie inny poziom niż teraz - dodał Adam Niedzielski.

Według niego, "teraz jednak 'oswoiliśmy sobie' Covida". 

- To znaczy jesteśmy przyzwyczajeni do jego funkcjonowanie, i niestety - mimo, że te restrykcje, z którymi będziemy mieli do czynienia od soboty są już bardzo wysokie - to nie jestem przekonany, czy to wpłynie aż tak na zmianę naszych zachowań, że ograniczymy nasze kontakty międzyludzkie, że przede wszystkim też przejdziemy na zdalną pracę i będziemy zachowywali się tak, jakbyśmy mieli poczucie realnego zagrożenia - powiedział.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że "w ostatnim czasie, gdy patrzymy na to, co się działo po Nowym Roku i sytuację z Krupówek (w Zakopanem bawiły się tłumy turystów nie zachowujących dystansu - PAP), to widać było, że mimo tych 10, a potem 15 tysięcy zachorowań (dziennie), to 'poziom przejęcia się sytuacją nie był zbyt duży".

Koronawirus w Polsce - obostrzenia od 20 marca 2021 r. 

Wskazane w rządowym rozporządzeniu obostrzenia będą obowiązywać od najbliższej soboty do 9 kwietnia. W całej Polsce będą obowiązywały takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw.

Swoją działalność muszą zawiesić hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). Noclegi świadczone w ramach podróży służbowych też będą dopuszczone. W ograniczonym zakresie będą musiały działać też galerie handlowe.

Zamknięte będą teatry, muzea, galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie będzie możliwa. Możliwa będzie jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Zamknięte będą również kina, zakazane będą też projekcje w domach i ośrodkach kultury.

Od soboty nieczynne będą również baseny (z pewnymi wyjątkami), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki. 

Obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności. 

Minister zdrowia: Najbliższe tygodnie będą bardzo ciężkie dla polskiego systemu opieki zdrowotnej. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Jak zatrzymać dalszy rozwój pandemii? Znany lekarz: "Zasugerowałem wojsko i policję na ulicach"

W Polsce wciąż rośnie liczba zakażonych COVID-19. Eksperci: "Straciliśmy cierpliwość"

Viola Kołakowska nie wierzy w chorobę Andrzeja Piasecznego. "Kiepski aktor z ciebie"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
67
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
20.03.2021
Maja
I wtedy już nie będzie zakarzeń, ciekawe