Newsy

Szczepionka podana w ciąży chroni matkę i dziecko. "U wszystkich dzieciaków znaleźliśmy przeciwciała"

Newsy

Aktualizacja:
Collection Mix: Subjects RFBSIP/UIG/Getty Images

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby kobiety w ciąży szczepiły się przeciwko COVID-19. W ten sposób przyszłe mamy chronią i siebie i dzieci. Badania pokazują, że przeciwciała przechodzą przez łożysko do płodu.

Kiedy kobieta w ciąży powinna się zaszczepić?

Wojtek rośnie jak na drożdżach - urodził się 6 tygodni temu z dodatkową mocą - przeciwciałami mającymi zdolność neutralizowania wirusa SARS-CoV-2. Chłopiec dostał je od swojej mamy, Zuzanny Stępień, która w czasie ciąży (w 33. i 38. tygodniu) przyjęła szczepionkę przeciwko COVID-19. W rozmowie z dziennikarką "Magazynu Polska i świat" wyznała, że po szczepieniu czuła tylko ból ramienia.

Mama Wojtka jest lekarką w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii, pracuje w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym w Olsztynie. Kobieta bierze też udział w badaniu prowadzonym przez zespół prof. Tomasza Waśniewskiego, ordynatora oddziału klinicznego ginekologiczno-położniczego olsztyńskiego szpitala.

- Zaraz po odcięciu pępowiny została pobrana krew na badanie poziomu przeciwciał i niedawno mieliśmy oboje wynik. Zarówno u mnie, jak i u synka poziom ten jest bardzo wysoki – zwraca uwagę Zuzanna Stępień.

Jak szczepienie matki wpływa na dziecko?

Do badania wpływu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w czasie ciąży, zgłosiło się 180 ciężarnych z całej Polski. To kobiety pracujące w ochronie zdrowia, głównie lekarki. Do tej pory urodziło się 20 dzieci, wszystkie zdrowe.

- Badaliśmy u wszystkich pacjentek obecność przeciwciał przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 w krwi pępowinowej. U wszystkich dzieciaków znaleźliśmy obecność przeciwciał, co świadczy o tym, że w okresie po porodzie dzieci są chronione przed infekcją – mówi dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Naukowcy swoje wnioski opublikowali w prestiżowym czasopiśmie Vaccines i zapowiadają, że badania będą kontynuowane. - Głównym celem będzie określenie, jak długo przeciwciała będą się utrzymywały w surowicy krwi u tych dzieciaczków, jak długo są chronione przeciwciałami matczynymi przed infekcją SARS-CoV-2 – stwierdza dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Dlaczego kobiety w ciąży powinny się szczepić przeciwko COVID-19?

Do szczepień przeciwko COVID-19 przyszłe mamy zachęca Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Zaleca je także konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii. Szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19, na który ciężarne narażone są bardziej niż osoby z tej samej grupy wiekowej niebędące w ciąży.

- W przypadku ciężkich postaci choroby jest większe ryzyko użycia respiratora, ECMO, jak również większe ryzyko zgonu w tych najcięższych postaciach – mówi konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii prof. Mirosław Wielgoś.

- Mam przed oczami pacjentkę, w pełni zdrową, młodą kobietę, która przyszła do nas z objawami infekcji przeziębieniowej. W przeciągu dwóch dni SARS-CoV-2 się tak rozwinął, że niestety ta mama po urodzenia dziecka zmarła – wspomina prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mariusz Zimmer.

Lekarze z Olsztyna zajęli się też analizą odczynów poszczepiennych u ciężarnych - ocenianie danych trwa, ale są już pierwsze obserwacje. - Na ten moment wydaje się, że - w porównaniu z grupą kontrolną zaszczepionych pacjentek w podobnym wieku niebędących w ciąży - niepożądana odpowiedź poszczepienna jest na podobnym poziomie w jednej i w drugiej grupie – mówi Wojciech Zdanowski z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Zobacz wideo: Ciąża i poród w dobie koronawirusa

Zobacz także:

Wracasz do Polski z wycieczki zagranicznej? Rząd zmienia przepisy wjazdowe, są nowe wytyczne

Czy będzie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Ma chronić przed wariantem Delta

Lambda to kolejna mutacja koronawirusa. Ekspertka: "Może nam zabraknąć liter alfabetu do określania wariantów"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24|Magazyn Polska i świat

Źródło zdjęcia głównego: Collection Mix: Subjects RF

Pozostałe wiadomości