Newsy

Będzie potrzebna trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Odpowiada minister zdrowia

Newsy

Moment RFskaman306/ Getty Images

Czy - aby uodpornić się na koronawirusa - będzie potrzebna trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Zastanawia się nad tym coraz więcej osób, których niepokoją informacje o pojawieniu się nowych, groźniejszych mutacji. Do tych wątpliwości odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19

W piątek (16.04) minister zdrowia Adam Niedzielski wypowiedział się w kwestii ewentualnej trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

- Zastanawiam się, czy to nie będzie tak, że jeżeli pojawią się jakieś mutacje, które są objęte w mniejszym zakresie ochroną szczepienia, to wtedy być może ta trzecia dawka będzie nas tak naprawdę przeciwko nowym mutacjom uodporniała albo dawała pewność, że one też w pełni są objęte zakresem ochrony szczepienia – powiedział szef resortu zdrowia w Polskim Radiu 24.

Został także zapytany, czy w przyszłości szczepionka na koronawirusa nie będzie refundowana, a każdy, kto będzie chciał ją przyjąć, będzie musiał za nią dużo zapłacić.

- Po pierwsze, w przypadku jakiegokolwiek większego zagrożenia, czyli mówimy o scenariuszu, że pandemia czy zagrożenie koronawirusem ma już charakter większy niż to typowe zagrożenie, na przykład związane z grypą, to na pewno państwo będzie na siebie brało odpowiedzialność finansową za zabezpieczenie obywateli - zapewnił minister.

Jak dodał, "za trzy lata technologia mRNA będzie już technologią na pewno powszechnie dostępną", a co za tym idzie – dużo tańszą.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 pojawiły się w Polsce pod koniec grudnia 2020 roku. Jak podaje rząd, od tamtej pory "w pełni” zaszczepiło się ponad 2,2 miliona osób.

W pierwszej połowie kwietnia szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak informował, że "badania kliniczne rozpoczęły się nad trzecią dawką przypominającą".

Zobacz wideo: W Mińsku Mazowieckim ruszył punkt szczepień drive-thru. Może szczepić 1400 pacjentów tygodniowo

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości