W czwartek (15.04) odbyła się kolejna konferencja prasowa z udziałem rzecznika rządu, Piotra Muellera. Głos zabrali również Michał Dworczyk i dr Grzegorz Cessak. Poruszone tematy dotyczyły preparatu opracowanego przez firmę Johnson & Johnson oraz powszechnych punktów szczepień.
Punkty szczepień drive thru. Jak działają?
Michał Dworczyk rozpoczął swoje wystąpienie od poinformowania o aktualnych statystykach. Jak ogłosił, w Polsce wykonano już ponad 8,2 miliona szczepień, a tylko od początku tego tygodnia zarejestrowano 820 nowych pacjentów na szczepienia. — Nam wszystkim zależy, aby jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób — dodał. W tym też celu od czwartku 15 kwietnia w Polsce funkcjonują punkty szczepień drive-thru. Co więcej, w przyszłym tygodniu rusza pierwsze 16 punktów pilotażowych powszechnych punktów szczepień. Pierwszy z nich zostanie otwarty w Legnicy.
Po zaszczepieniu w punkcie drive-thru, podobnie jak w tradycyjnych punktach, pacjenci będą musieli odczekać 20 minut, zanim ponownie siądą za kierownicą. — Każdy z punktów drive-thru będzie zorganizowany w taki sposób, żeby czuwali nad tym pracownicy tych punktów — komentował Dworczyk.
Szczepionka Johnson & Johnson w Polsce
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak zabrał głos w sprawie kontrowersji związanych ze szczepieniem preparatem opracowanym przez firmę Johnson & Johnson.
— Na ten moment EMA nie wprowadza żadnych restrykcji dla preparatu, do czasu oceny komitetu. Na podstawie dotychczasowych badań wciąż niemożliwym jest potwierdzenie konkretnych czynników ryzyka. (...) Profil bezpieczeństwa tej szczepionki pozostaje pozytywny, a korzyści przewyższają wystąpienie ryzyka ewentualnych działań niepożądanych — mówił. Jak dodał, możliwość wystąpienia zakrzepicy po przechorowaniu COVID-19 lub powikłań wynosi 16,5 proc., a w przypadku szczepień ryzyko szacuje się na 0,0004 proc.
Pierwsi Polacy otrzymali szczepionkę Johnson & Johnson w czwartek 15 kwietnia.
Szczepienie przeciw COVID-19. Michał Dworczyk odpowiedział na pytania dziennikarza
Na koniec konferencji dziennikarze mieli okazję przepytać Michała Dworczyka. Jak ustalili, szczepienia w aptekach rozpoczną się w drugiej połowie maja. Szczepienie osób niepełnosprawnych nadal budzi wiele pytań i wątpliwości. — Każda prośba która wpływa, a jest ich bardzo dużo, jest analizowana. Większość z nich jest opiniowana przez Radę Medyczną. W tej chwili stoimy na stanowisku, że system na tyle przyśpiesza, że jest to najbardziej właściwa forma, aby jak najszybciej ci wszyscy, którzy są tym zainteresowani i tego potrzebują, otrzymali szczepionkę — wyjaśnił Dworczyk.
Zobacz wideo: Polscy sportowcy zaszczepią się na COVID-19 przed igrzyskami oraz Euro 2020. "Nie możemy zmarnować ich wysiłku"
Zobacz też:
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Wirusolog nie pozostawia wątpliwości
Sexting - zjawisko popularne wśród nastolatków. Jak chronić dzieci przed zagrożeniami Internetu?
Dorota Szelągowska doświadczyła w życiu biedy. Wspomnienie z dzieciństwa chwyta za serce
Autor: Mateusz Łysiak