Newsy

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 w szkołach. Wiadomo, kiedy wystartuje akcja

Newsy

E+ SolStock/Getty Images

Szczepionki przeciw COVID-19 będą podawane także dzieciom. Rząd chce, aby mobilne punkty szczepień pojawiły się w szkołach. W rozmowie z PAP-em minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że akcja szczepień w placówkach najprawdopodobniej wystartuje z końcem września.

Szczepienia dzieci w szkołach

Niedzielski zapewnił, że uczniowie 1 września na pewno wrócą do szkolnych ław. - To już temat przesądzony. Musiałoby się wydarzyć coś nieprzewidzianego, żeby ten powrót się nie ziścił - wyjaśnił.

W rozmowie z PAP-em minister odniósł się także do szczepienia dzieci. - Najpierw będzie przeprowadzona akcja edukacyjna, potem skierujemy do szkół punkty mobilne. Szczepienia będą, oczywiście, dobrowolne. Musi być na nie zgoda dyrektora szkoły, który będzie opierał się na opiniach i wskazaniach zebranych od rodziców. Mam nadzieję, że ta akcja szczepień odbędzie się w trzecim tygodniu września - tłumaczył.

Jakie szczepionki będą podawane z dzieciom?

Szczepienia przeciwko COVID-19 otrzymają dzieci od 12. roku życia. Nieletnim będą podawane dwa preparaty: Comirnaty (Pfizer/ BioNTech) i Spikevax (Moderna). W liście przesłanym do szkół resort zdrowia zaapelował, aby dyrektorzy szkół i rodzice włączyli się w akcję.

- Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane ze wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19, wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski – czytamy w liście.

Zobacz także:

Zobacz wideo: COVID-19 i szczepienie dzieci

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP|radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości