Newsy

Polska w światowej czołówce eksportu lodów. Który kraj najbardziej pokochał nasze produkty?

Newsy

Maciej Nicgorski /EyeEm/Getty Images

Polska jest w pierwszej dziesiątce największych eksporterów lodów na świecie – czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Co ciekawe, zagraniczni odbiorcy najbardziej umiłowali sobie sorbety. Do którego państwa wysyłamy najwięcej produktów?

Lody to zamrożony deser, który popularny jest niemal na całym świecie. Okazuje się, że Polska w znacznym stopniu przyczynia się do konsumpcji tego smakołyku. Nasz kraj nie dość, że jest jednym z czołowych eksporterów, to na dodatek jest piątym największym producentem lodów w UE.

Polska w światowej czołówce eksportu lodów

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w 2020 roku udział Polski w światowym eksporcie lodów wyniósł 5 proc., co zapewniło nam 7. miejsce globalnie.

- Według danych GUS, w 2020 r. Polska sprzedała za granicę ponad 95 tys. ton lodów o wartości 211,7 mln euro. Klienci zagraniczni najchętniej nabywali w Polsce lody niezawierające tłuszczu mleka lub zawierające mniej niż 3 proc. masy takich tłuszczów, a więc głównie sorbety – czytamy.

Gdzie Polska eksportuje lody?

Największymi odbiorcami lodów z Polski są kraje, będące również producentami w UE:

  • Niemcy (26 proc. udziału w polskim eksporcie);
  • Francja (13 proc.);
  • Wielka Brytania (10 proc.).

PIE podkreśla, że w polskich lodach rozsmakowali się również konsumenci z bardziej odległych państw, m.in. z Kolumbii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Gambii, Australii i RPA.

Instytut zaznacza, że polski eksport lodów w 2021 roku utrzymuje tendencję rosnącą . W pierwszych czterech miesiącach br. dynamika wzrostu eksportu przewyższała tę z lat ubiegłych i wyniosła 44 proc. rok do roku. Wartość sprzedaży lodów za granicą w tym okresie wyniosła 88 mln euro - wskazali analitycy, powołując się na dane GUS.

A gdzie są najlepsze lody w Polsce? Zobacz materiał wideo:

Zobacz także:

Dania na bazie kawy. Zaskocz najbliższych przepisami na wyborne desery

Michel Moran lubi gotować dla żony. Nam zdradził, co najczęściej jej serwuje i jakiego jedzenia warto się wystrzegać

Wege grill - 10 przepisów na bezmięsne dania z grilla

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: businessinsider.com.pl/PAP

Pozostałe wiadomości