Newsy

Piotr Machalica nie żyje. "COVID-owi jest za mało, że zamknął teatry"

Newsy

Aktualizacja:

Piotr Machalica - aktor teatralny i filmowy znany m.in. z ról w filmach: "Dekalog IX" i "Dzień świra" - zmarł nad ranem w szpitalu. Miał 65 lat. Artysta był związany z warszawskimi teatrami Powszechnym w Warszawie, Polonia i Och-Teatrem. Smutną informację o jego śmierci przekazała Krystyna Janda, która pożegnała przyjaciela niezwykle wzruszającym wpisem.

Piotr Machalica nie żyje

W wieku 65 lat w poniedziałek odszedł Piotr Machalica. Aktor teatralny i filmowy zmarł w szpitalu MSWiA przekształconym na jednoimienny. Informację o śmierci opublikowano na jego oficjalnym profilu na Facebooku:

- Po dzielnej walce Piotr Machalica zmarł dziś o 02:30 w szpitalu MSWiA w Warszawie - napisano.

Smutną wiadomość przekazała także Krystyna Janda.

- Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł tej nocy, nasz wielki przyjaciel, kolega, wspaniały Człowiek i cudowny Artysta Piotr Machalica.? Kochaliśmy i podziwialiśmy Go wszyscy. Był w naszej Fundacji od samego początku i zagrał na naszych scenach przez ostatnie 15 lat setki spektakli, także zaśpiewał wiele koncertów? ? Żegnamy Go zaskoczeni Jego śmiercią, w środku naszej wspólnej życiowej i teatralnej drogi? W naszych repertuarach zaplanowaliśmy na najbliższe miesiące spektakle z Piotrem? nie możemy uwierzyć że ich już nie zagra? Piotrusiu, kochanie, to pożegnanie, najczulsze z możliwych, to podziękowanie za Twój talent, przyjaźń, Twoje ciepło, czar, lojalność, rzetelność, poczucie humoru, prawość, wielkie Człowieczeństwo.?Żegnaj piękny i czuły książę, cieszymy się że byłeś ostatnie lata bardzo szczęśliwy i dzieliłeś się z nami i publicznością Twoim szczęściem - napisała aktorka.

Piotr Machalica - aktora żegnają gwiazdy

Zmarłego aktora w mediach społecznościowych wspomina wiele gwiazd.

- Pod koniec sierpnia brałam udział w „bitwie poetyckiej” na „Imieninach Jana Kochanowskiego” ....dopiero co ... chwilę temu .... Jego głos ... przyprawiający o dreszcze, pełen ogromnych emocji, porażająco piękny i głęboki, niezwykła osobowość teatralna i filmowa ... Piotr Machalica [*] jeszcze tyle mógł Pan dać światu :( to tak potwornie smutne ... :(((((((((((( - napisała Basia Kurdej- Szatan.

_ ? dalej w to nie wierzę... - przyznał aktor Rafał Cieszyński.

- #PIOTR MACHALICA ?STRASZNY CZAS .... - napisała dziennikarka Małgorzata Domalik.

- Żegnaj Przyjacielu??? Kto nam teraz będzie śpiewał w garderobie? Kto będzie opowiadał anegdoty? Kto będzie pytał o szybkie metody uczenia się tekstu? Kto będzie opowiadał o nowych fascynacjach motoryzacyjnych? Kto w końcu będzie cytował świńskie limeryki największych Mistrzów? Ciężko się z tym pogodzić? - podkreślił aktor Cezary Żak.

- Jeśli powiem, że zgasło Słońce, nie będzie w tym cienia przesady... #Piotruś - czytamy w poście aktorki Grażyny Wolszczak.

Z kolei Wojciech Malajkat powiedział w TVN24:

- Był mistrzem we wszystkim. Nie tylko w aktorstwie, ale w człowieczeństwie. Straszny rok. Ciężko mówić o tej stracie, tak jak o każdej innej i o wielu tych, które nas spotkały w tym roku. (...) COVID-owi jest za mało, że zamknął teatry . COVID zaczął zdejmować z afisza sztuki, w których grałem z Wojtkiem Pszoniakiem, z Piotrkiem Machalicą. Aż boję się pomyśleć, co jeszcze nas może spotkać

Piotr Machalica w utworze "Ballada o dwóch koniach" na scenie Dzień Dobry TVN:

Piotr Machalica - kariera

Piotr Machalica urodził się 13 lutego 1955 r. w Pszczynie. W 1981 r. został absolwentem warszawskiej PWST. Przez ponad 20 lat był związany z Teatrem im. Zygmunta Huebnera w Warszawie, gdzie występował m.in. "Medei" wg Eurypidesa w reż. Huebnera, "Weselu" wg Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Nazara, "Trzech siostrach" wg Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej i "Królu Learze" wg Szekspira w reż. Piotra Cieplaka. W pamięci publiczności zachowały się także jego duety z Krystyną Jandą w spektaklach "Dwoje na huśtawce" wg Gibsona w reż. Andrzeja Wajdy i "Kotka na rozpalonym blaszanym dachu" wg Williamsa w reż. Andrzeja Rozhina.

W 2006 r. aktor został dyrektorem ds. artystycznych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie także występował na scenie (chociażby w "Hamlecie" wg Szekspira w reż. Andre Huebnera-Ochodło) i reżyserował spektakle (w tym "Życie: Trzy wersje" wg Yasminy Rezy). Funkcję dyrektorską sprawował do 2018 r. Współpracował m.in. z Teatrem Polonia, Och-teatrem i Teatrem 6.piętro. Ponadto można go było oglądać w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. "Elżbieta, królowa Anglii" i "Sokół Maltański" w reż. Laco Adamika.

Na ekranie zadebiutował w 1979 r. w serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w "Krótkim filmie o miłości" i "Dekalogu IX" Krzysztofa Kieślowskiego, "Zabij mnie glino" i "Sztuce kochania" Jacka Bromskiego, "Bohaterze roku" Feliksa Falka, "Saunie" Filipa Bajona, "Dniu świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego. Prócz tego szeroka publiczność kojarzy go z serialami "Złotopolscy", "Egzamin z życia" i "Prosto w serce".

Piotr Machalica zasłynął też jako wykonawca piosenki aktorskiej. Śpiewał głównie piosenki Okudżawy, Brassensa, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Wydał płyty: "Portret muzyczny: Brassens i Okudżawa", "Moje chmury płyną nisko", "Piaskownica" i "Mój ulubiony Młynarski".

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Doceniono go m.in. Nagrodą Wyspiańskiego (1991 r.) i odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" (1997 r.). W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 r. - nagrodę Wielki Ukłon na Festiwalu Filmowym Quest Europe w Zielonej Górze.

Aktorski klan Machaliców. Zobacz reportaż z Dzień Dobry TVN:

Piotr Machalica - życie prywatne

19 września tego roku w Częstochowie odbył się ślub Piotra Machalicy i jego wybranki Aleksandry. Na przyjęcie przyjechali m.in. koledzy z warszawskiego Teatru Polonia i Och-Teatru Alicja Przerazińska i Piotr Borowski. Aktor zamieścił na Instagramie zdjęcie z przyjęcia weselnego, na którym wspólnie pozowali z nowożeńcami.

Zobacz też:

Kulisy sławy Piotra Machalicy: "Aktorstwo wciąż mnie kręci"

Romuald Lipko, Paweł Królikowski, Dariusz Gnatowski. Kto jeszcze odszedł w 2020 roku?

Per Gessle z Roxette wspomina Marie Fredriksson: "Była wielką artystką. Tęsknię za nią bardzo"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości