Gwiazdy

Per Gessle z Roxette wspomina Marie Fredriksson: "Była wielką artystką. Tęsknię za nią bardzo"

"Roxette - wielki powrót po latach"

Gwiazdy

Per Gessle z Roxette wspomina Marie Fredriksson: "Była wielką artystką. Tęsknię za nią bardzo"

"Roxette - wielki powrót po latach"

Roxette powstał z inicjatywy dwójki przyjaciół – Marie Fredriksson oraz Pera Gesslego. Szwedzki duet ma na koncie ponad 60 milionów sprzedanych albumów i ok. 25 milionów singli. Niestety rok temu wokalistka grupy zmarła z powodu guza mózgu. Co się obecnie dzieje u znanego gitarzysty i jak sobie radzi po śmierci swojej przyjaciółki z zespołu? Sprawdziła to Gabi Drzewiecka.

Roxette - kariera szwedzkiego zespołu

Szwedzki zespół został założony w latach 80. XX w. i szybko wydał debiutancką płytę "Pearls of Passion". Jednak największe sukcesy przyniosły grupie dwa kolejne albumy "Look Sharp!" i "Joyride", z których pochodzi wiele światowych przebojów.

Roxette dwa razy zawieszał swoją działalność - w 1996 r. oraz w 2002 r. Pierwsza przerwa trwała trzy lata, a kolejna - osiem. Powodem tej ostatniej był guz mózgu wykryty u Marie Fredriksson oraz leczenie wokalistki.

Duet ma na swoim koncie dziesięć albumów studyjnych i zdobył popularność na całym świecie, jednak nie zdecydował się na przeprowadzkę do Stanów Zjednoczonych, by tam rozwijać karierę.

- Szczerze mówiąc, to Marie była tą upartą i to ona bardzo naciskała, żeby zostać (...). Chciała być tam, gdzie jej przyjaciele. Poza tym miała dwójkę dzieci, więc zdecydowanie Szwecja była dla całej rodziny domem. Ja zawsze naciskałem na wyjazd, bo uważałem, że powinniśmy być w samym centrum muzycznego świata. Ale z perspektywy czasu – to była mądra decyzja - stwierdził Per Gessle.

Śmierć Marie Friedriksson

W grudniu 2019 r. Marie Friedriksson zmarła z powodu guza mózgu, który wykryto u niej w 2002 r. Jej śmierć była stratą nie tylko dla przyjaciół i rodziny wokalistki, ale również dla całego świata muzyki. Per Gessle nie ukrywa, że mimo upływu czasu nadal nie może poradzić sobie ze stratą Marie.

- Prawdą jest, że chorowała przez siedemnaście ostatnich lat i wiedziałem, że ten moment kiedyś nadejdzie. To była straszna choroba i gdy przyszedł jej czas, nie byłem jednak na to przygotowany, bo na odejście kogoś tak bliskiego po prostu nie możesz być gotowy. Ci, którzy stracili swoich bliskich, przyjaciół, rodziny, wiedzą doskonale, o czym mówię. Tęsknię za nią bardzo - powiedział muzyk.

Dodał także, że cały czas czuje obecność Marie i jest dumny z wieloletniej współpracy z nią.

- Była wielką artystką i na szczęście wciąż mamy naszą muzykę - stwierdził.

Nieznane utwory Roxette

Wielkim wydarzeniem i niespodzianką nie tylko dla fanów Roxette, ale i dla całego świata muzyki, była decyzja Pera Gessle o wypuszczeniu nowych, nieznanych wcześniej utworów zespołu. Dlaczego gitarzysta zdecydował się na ten krok?

- Tej wiosny przeglądałem nasze stare archiwa i ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu znalazłem wiele niepublikowanych wcześniej utworów i składanek (...). Korzystając z okazji, że mamy możliwość streamowania nieskończonej ilości muzyki – wrzuciłem je do sieci, żeby zachować je przed zapomnieniem i zniszczeniem. (...) Te piosenki są wyjątkowe, bo byliśmy wtedy tacy młodzi - powiedział Per Gessle.

>>> Zobacz także:

Dostali prezent ślubny od Roxette

Ich klip zachwycił wokalistę Roxette

Shakin' Stevens wydaje nową płytę. "Nie powstrzymacie mnie. Niedługo wrócę do Polski"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Mateusz Jarosławski, Gabi Drzewiecka
Co sądzisz o tym artykule?
66
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
12.12.2020
Ms Effe
Marie była przecudowną osobą i miała genialny głos. Nadal nie mogę uwierzyć, że jej nie ma... w sercu i pamięci pozostanie na zawsze, tak jak utwory, które śpiewała w Roxette i solo :)