Newsy

Przed nami święto kina niezależnego, czyli Mastercard OFF CAMERA. Co wydarzy się podczas 14. edycji?

Newsy

Materiały prasowe

14. edycja festiwalu filmowego Mastercard OFF CAMERA nadchodzi. Już od 3 do 12 września w Krakowie i na player.pl będzie można oglądać festiwalowe filmy i produkcje z całego świata. Co dokładnie znajdzie się w tegorocznym harmonogramie?

Lubiane Miasteczko Filmowe powróci na Plac Szczepański. W Krakowie pojawią się kina plenerowe (m.in. na Kazimierzu i na rynku Podgórskim). Nie zabraknie również kina samochodowego oraz cieszących się wielkim powodzeniem pokazów na barce rzecznej.

Filmy na 14. edycji Mastercard OFF CAMERA

W programie 14.Mastercard OFF CAMERA nie zabraknie sprawdzonych cykli, jak "Panorama", "Festiwalowe Hity" czy "Amerykańscy Niezależni". Widzowie mogą jednak liczyć również na nowe sekcje, jak np. "Miłość na mózgu", w ramach której prezentowane będą melodramaty, podważające opresyjne wzorce i wchodzące w grę z konwencjami tradycyjnego kinowego romansu, równocześnie wciąż prezentujące pełen zwrotów akcji, wybuchowy, ale i dostarczający wzruszeń emocjonalny rollercoaster pary głównych postaci. Nowością będzie także sekcja "Kryzys nie jedno ma imię" , jaka obejmie zagadnienia od wielkiej polityki i szeroko pojętej ekologii, po relacje rodzinne, od sytuacji klimatycznej po kryzys duchowości, od wzrastających społecznych napięć po niepewność ekonomiczną po strach przed tym, co przyniesie kolejny dzień. Kolejna o nazwie "Nordyckie Horyzonty" przybliży kinematografię norweską i islandzką, które wciąż pozostają w dużym stopniu nieznane szerszej publiczności w Polsce. Wybrane we współpracy z programerami prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bergen produkcje zaprezentują wszystko to, co obecnie w nordyckim kinie najciekawsze i najszerzej dyskutowane. Z kolei filmy w ramach (przygotowanej wraz z zainicjowaną z Fundacją Anji Rubik SEXED.PL. oraz polską edycją magazynu "Vogue") sekcji "Wolność, równość, solidarność" rozprawią się z nienawiścią na tle seksualnym, płciowym i etnicznym.

Seriale na festiwalu Mastercard OFF CAMERA

W tym roku na wydarzeniu pojawi się również sekcja SerialCon 2021, która będzie efektem połączenia sił i potencjałów serwisu player.pl i SerialConu. Najstarsze polskie wydarzenie poświęcone wyłącznie serialom odbędzie się w dniach 04-08.09.2021 w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki, na Placu Szczepańskim w Krakowie oraz w przestrzeni online . Przewodnim motywem tegorocznych dyskusji będą polskie seriale – ich obecny rozkwit, różnorodność, a także kierunki w jakich idą twórcy, realizując kolejne sezony. Goście zastanowią się również czy polskie produkcje mają szansę za granicą, a widzowie dowiedzą się, które hity 2021 warto nadrobić oraz jakie premiery przed nami.

Konkursy na Mastercard OFF CAMERA 2021

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych można spodziewać się zaskakujących połączeń gatunkowych i kina opartego na emocjach, pełnego zaraźliwej energii. Międzynarodowe jury zdecyduje do kogo trafi Nagroda Dominika Kulczyk Productions, czyli 100 000 złotych. Duże emocje budzi również Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi" , w ramach którego polski reżyser Tomasz Wasilewski, projektantka kostiumów "Gry o tron" Gemma Jackson oraz producentka Lee Magiday, ocenią filmy z całego świata i zdecydują, kto otrzyma Krakowską Nagrodę Filmową, czyli 25 tys. dolarów.

Owe konkursy są częścią projektu "Obraz świata/Świat w obrazach", który dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz także:

Zobacz wideo: 14. Mastercard OFF Camera. Kto zasiądzie w jury?

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości