Newsy

Nie żyje król Zulusów. Goodwill Zwelithini miał 72 lata, 6 żon i 28 dzieci

Newsy

Moment RFManuel Breva Colmeiro/ Getty Images

Goodwill Zwelithini, najdłużej w historii panujący monarcha Zulusów, nie żyje. Król zmarł w trakcie leczenia powikłań związanych z cukrzycą. Informację o jego śmierci przekazała południowoafrykańska telewizja publiczna SABC.

Problemy zdrowotne króla Zulusów

O śmierci Goodwilla Zwelithiniego poinformował pałac w oświadczeniu podpisanym przez Mangosuthu Butheleziego, 92-letniego założyciela zuluskiej Partii Wolności Inkatha i równocześnie księcia Zulusów. Monarcha od ponad miesiąca przebywał w szpitalu z powodu komplikacji związanych z cukrzycą.

- Z wielkim żalem informuję naród o śmierci Jego Królewskiej Mości Króla Dobrej Woli Zwelithiniego... Króla narodu Zulusów. (...) Podczas pobytu w szpitalu zdrowie jego wysokości pogorszyło się i odszedł we wczesnych godzinach tego poranka . W imieniu rodziny królewskiej dziękujemy narodowi za nieustające modlitwy i wsparcie w tym najtrudniejszym czasie. Niech Jego Królewska Mość nasz Król spoczywa w pokoju - napisał polityk.

Kim był Goodwill Zwelithini?

Goodwill Zwelithini urodził się 14 lipca 1948 roku w w Nongoma, małym miasteczku w południowo-wschodniej prowincji Kwa-Zulu Natal. Został królem po śmierci swojego ojca, Cypriana Bhekuzulu kaSolomona, w 1968 roku. Jednak wstąpił na tron 3 lata później, w wieku 23 lat. W jego koronacji 3 grudnia 1971 roku uczestniczyło aż 20 tys. osób.

W systemie politycznym RPA król Zulusów pełni jedynie rolę ceremonialną, duchową i kulturalną, jako promotor zuluskiej kultury oraz zwyczajów. Jednak pomimo braku oficjalnej władzy we współczesnej Afryce Południowej Goodwill miał ogromny wpływ na miliony rodaków. Był też prezesem funduszu powierniczego, kontrolującego terytoria tradycyjne zamieszkiwane przez lud, obejmujące jedną trzecią powierzchni prowincji KwaZulu-Natal.

Król Zulusów Goodwill Zwelithini miał sześć żon i 28 dzieci. Był najdłużej pełniącym służbę monarchą Zulusów w historii.

Więcej informacji na TVN24.

Afryka z lotu ptaka. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości