Gorące tematy

Afrykański kraj chce zmusić dzieci do małżeństw. ONZ: "To krok wstecz w zakresie praw kobiet i dziewcząt"

Somalia dziewczynka

ranplett/Getty Images

Gorące tematy

Afrykański kraj chce zmusić dzieci do małżeństw. ONZ: "To krok wstecz w zakresie praw kobiet i dziewcząt"

Somalia dziewczynka

ranplett/Getty Images

Ministerstwo sprawiedliwości Somalii chce przeforsować ustawę legalizującą śluby z dziećmi i małżeństwa bez zgody kobiety. Nowy projekt wywołał oburzenie w kraju i za granicą. Petycję w sprawie jego odrzucenia podpisały tysiące osób.

Kraje leżące we wschodniej części Afryki od lat notują wysokie wskaźniki dotyczące małżeństw z dziećmi i przemocy wobec kobiet, w tym gwałtów i okaleczeń żeńskich narządów płciowych. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że 45 proc. dziewcząt wychodzi za mąż przed 18. rokiem życia, a 98 proc. doświadcza obrzezania.

W 2018 r. rząd Somalii zatwierdził przełomową ustawę o przestępstwach seksualnych, której celem jest penalizacja szerokiego zakresu form przemocy na tle płciowym, w tym gwałtu, małżeństw nieletnich i handlu ludźmi w celach seksualnych. Akt prawny jasno określa obowiązki policji i prokuratorów w tym temacie oraz zapewnia szczególną ochronę dzieci, osób niepełnosprawnych i przesiedleńców wewnętrznych.

Nowy projekt

Tymczasem po dwóch latach oczekiwania na te przepisy, w parlamencie nieoczekiwanie przedstawiono projekt ustawy o stosunkach seksualnych, która zezwala na zawarcie małżeństwa dziewczynkom w wieku dojrzewania.

Ta ustawa wymaga debaty. Każdy poseł może się na jej temat wypowiedzieć. Chcemy, aby została przyjęta po dyskusji

- powiedział Abdiwali Sheikh Ibrahim, wiceprzewodniczący Izby Reprezentantów. Niestety nie wyjaśnił, dlaczego przygotowano projekt nowej ustawy, ale dodał, że jest to posunięcie podjęte przez ministerstwo sprawiedliwości w porozumieniu z islamskimi uczonymi.

ONZ jest przeciwne

Ari Gaitanis, rzecznik misji ONZ w Somalii (UNSOM), powiedział, że kontrowersyjne przepisy byłyby krokiem wstecz w zakresie praw kobiet i dziewcząt w tym kraju. UNSOM przekazał swoje zdanie przewodniczącemu parlamentu:

Pierwotna ustawa o przestępstwach seksualnych, o przywrócenie której wzywa ONZ i wiele innych organizacji, jest kompleksową ustawą, która jest bardziej zgodna z międzynarodowymi standardami

Swoje obawy wyraziły również międzynarodowe organizacje świadczące pomoc humanitarną dla Somalii. Ponad 16 tys. osób podpisało internetową petycję wzywającą parlament tego kraju do odrzucenia ustawy o stosunkach seksualnych i uchwalenia tej o przestępstwach seksualnych.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zmienioną ustawą o przestępstwach seksualnych, ponieważ ustanawia ona niebezpieczny precedens w kraju już dotkniętym przemocą seksualną ze względu na płeć

- powiedział składający petycję Jabril Mohamed, a następnie dodał:

Ta zmieniona ustawa jest z natury szkodliwa dla wszystkich Somalijczyków, ale szczególnie dla kobiet, dziewcząt i dzieci, ponieważ nie chroni przed małżeństwami nieletnich, małżeństwami przymusowymi, gwałtami i innymi formami wykorzystywania seksualnego. 

9-latek został panem młodym. I to nie pierwszy raz.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Dominika Kulczyk o dzieciach zmuszanych do małżeństwa: „Im młodsza dziewczynka, tym tańsza żona”

Dzieci w Senegalu zmuszane do żebrania. „Serce się łamie, bo one nie mają życia, które daje im bezpieczeństwo"

Były radny skazany za znęcanie się nad żoną. Karolina Piasecka: "Wyrok dał sygnał kobietom, które walczą o siebie"

Źródło: Reuters |
Co sądzisz o tym artykule?
86
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
14.08.2020
Polka
Tragedia. Pedofile chcą się poczuć bezkarni zasłaniają się tradycją i wykorzystując zabobony, biedę i nieświadomość ludzi. Biedne dzieci nie mają możliwości kształcenia i od małego wmawia im się różne dziwne historie. Brak dostatecznego dostepu do nauki czyni dzieci a później dorosłych podatnymi na wszelkie przejawy ciemiężenia. Ci barbarzyńcy, którzy wpadli na pomysł takiego prawa powinni zostać zamknięci z dala od świata w środku dżungli aby nie mogli skrzywdzić żadnego dziecka i żadnej kobiety