Newsy

Kraków. Mężczyzna skazany za palenie w piecu zakazanymi materiałami opałowymi

Newsy

Sąd Rejonowy w Krakowie wydał pierwszy wyrok w sprawie zatruwania powietrza. Mężczyzna, który palił w piecu niedozwolonym paliwem został skazany na miesiąc ograniczenia wolności. Wyrok jest przejawem działań krakowskiego ratusza na rzecz walki ze smogiem. Więcej na ten temat opowiedział reporterce Kasi Olubińskiej rzecznik Urzędu Miasta – Dariusz Nowak.

Od 1. września w Krakowie obowiązuje oficjalny zakaz palenia węglem i drewnem w piecach grzewczych. W tym czasie straż miejska przeprowadziła około 1500 kontroli. Mandaty za nieprzestrzeganie przepisów wahają się zwykle w przedziale od 20 do 50 złotych.

Wyrok za smog

Krakowski Sąd Rejonowy skazał mężczyznę, który 12 października 2019 roku nie przyjął mandatu za wykorzystywanie zabronionych materiałów opałowych. Jest to pierwszy wyrok w sprawie uporczywego palenia drewnem i węglem. Sąd wymierzył karę ograniczenia wolności zobowiązując mężczyznę do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie.

Zmiany na lepsze

Kraków już od kilku lat podejmuje działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Jak zapewnia Dariusz Nowak, rzecznik Urzędu Miasta, walka przynosi efekty w postaci wyraźnego spadku stężenia szkodliwych pyłów, który spowodowany jest między innymi wymianą znacznej części pieców grzewczych, na nowe, bardziej ekologiczne.

Zobacz też:

Łódź: kamienica może runąć, mieszkańcy odmawiają przeprowadzki

Prawniczka na walcu

SpaceX jest gotowy do lotu na Księżyc wraz z NASA

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości