Newsy

Nowe obostrzenia na ferie? Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Izabela
Dorf
Kiedy zaczynają się ferie zimowe?
Imgorthand/Getty ImagesNowe obostrzenia przed feriami?

Czy rząd wprowadzi nowe obostrzenia na ferie w związku z kolejną falą zakażeń koronawirusem? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców dzieci, które już w najbliższy poniedziałek, 17 stycznia 2022 r. rozpoczynają zimowiska. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Koronawirus. Liczba zakażeń w czwartek, 14 stycznia 2022 r.

Według danych podanych przez resort zdrowia w czwartek 13 stycznia 2022 r. odnotowano 16 878 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 481 osób z COVID-19.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział, że "większość osób, które zakaża się w ostatnim tygodniu, bo aż 68 proc., to są osoby do 49. roku życia. Czyli widzimy też, że wśród osób najbardziej zaszczepionych tych zakażeń jest mniej, a to osoby starsze są najlepiej wyszczepionymi".

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Podczas briefingu rzecznik podał także, u ilu zakażonych wykryto wariant Omikron. - W tej chwili mamy go mniej więcej na poziomie 8 proc. w populacji, w społeczeństwie polskim. To są 234 stwierdzone zakażenia wersją omikron w próbkach, które podlegały w ostatnim czasie sekwencjonowaniu – powiedział Wojciech Andrusiewicz. Poruszył także kwestię szczepień i zachęcał do ich wykonywania.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia na ferie?

Rzecznik MZ był pytany, czy w związku z tak dużą liczbą zgonów i prognoz, według których zakażeń ma być w granicach nawet 100 tys. dziennie resort planuje nowe obostrzenia przed feriami - zwłaszcza w hotelach, restauracjach i innych miejscach dostępnych publicznie.

- Ferie już w najbliższy poniedziałek, raczej nie przewidujemy w tym tygodniu zaostrzenia restrykcji. Oczywiście obserwujemy to, co się dzieje z Omikronem, obserwujemy wyniki ostatnich dni i jak widzicie Państwo, te dwa ostatnie dni to jest lekki spadek liczby zakażeń w porównaniu do ubiegłego tygodnia. W tej chwili połowa województw jest na tej dynamice ujemnej, ale połowa jest na dynamice wznoszącej się. Zobaczymy do końca tego tygodnia, jak będą wyglądały zakażenia. Prognozy jutrzejsze są podobne do ubiegłotygodniowych, więc na chwilę obecną trudno powiedzieć, że tendencja zakażeń się odwraca, (...) na pewno za wcześnie wyrokować, jeśli chodzi o prognozy - stwierdził Andrusiewicz.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Izabela Dorf

Źródło zdjęcia głównego: Imgorthand/Getty Images

Pozostałe wiadomości