Newsy

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Wirusolog nie pozostawia wątpliwości

Newsy

Klaus Vedfelt/Getty Images

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce zostały przedłużone o tydzień, do 25 kwietnia. Wyjątkiem są przedszkola i żłobki, które będą ponownie otwarte od poniedziałku 19 kwietnia. Co ze szkołami? Kiedy uczniowie wrócą do swoich ławek?

Kiedy powrót do szkół

Kiedy zostaną otwarte szkoły? To pytanie od dawna zadają sobie uczniowie oraz ich rodzice i nauczyciele. Na razie rząd zdecydował, że dzieci wrócą do żłobków i przedszkoli. Czy jest szansa, że to samo czeka uczniów? O tym mówił wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Pytany jak można rozwiązać problem rodziców narzekających, że nie mają z kim zostawić dzieci, które w normalnym trybie uczęszczałyby do podstawówki, zwrócił uwagę, że "w związku z tym, iż dzieci zostały w domach, to mobilność rodziców uległa ograniczeniu". Według niego, "to zjawisko korzystne".

- Na tę chwilę nie widzę szans, aby otworzyć szkoły i pozwolić na swobodne uczęszczanie starszych dzieci do szkół. Zwłaszcza że obecnie nie chorują już osoby starsze, a pokolenie 40–50-latków - zaznaczył prof. Gut w wywiadzie dla "Super Expressu".

Obostrzenia w Polsce - do kiedy

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut pytany, czy popiera utrzymanie obowiązujących zasad przez rząd, ocenił, że "zagrożenie epidemiczne nie jest wyeliminowane, więc obostrzenia muszą pozostać".

- Oczywiście im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym łatwiej będzie luzować obostrzenia. Musimy pamiętać, że Polska plasuje się na wysokim miejscu w rankingu zgonów - podkreślił.

Dlaczego tak źle wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zgony? 700–800 osób, które dziennie umierają z powodu koronawirusa, to ogromne liczby.

- Pacjenci trafiają do lekarza, gdy jest za późno - stwierdził ekspert.

- Dlatego ważne, aby szybko reagować. Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem - zaapelował prof. Gut.

Od poniedziałku zostaną otwarte przedszkola i żłobki. Uczniowie jeszcze poczekają. Zobacz wideo:

Zobacz też:

13-letnia córka Agaty Mróz o hejcie, który ją spotyka po śmierci mamy. "Wiem, że mojemu tacie było ze mną ciężko"

Czy chrapanie u dziecka powinno zaniepokoić rodziców?

Akupresura – jak działa i co leczy?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości