Newsy

Zamknięto szkołę w Kołobrzegu w związku z podejrzeniem koronawirusa u jednej z uczennic

Newsy

Moment RFVirojt Changyencham/Getty Images

W Kołobrzegu zamknięto Szkołę Podstawową nr 6. Placówka będzie zamknięta do momentu wykluczenia koronowirusa u jednego z dzieci uczęszczających do szkoły.

O podjęciu decyzji poinformowała w niedzielę na konferencji prasowej prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. Nieczynne będą też szkolna świetlica i przyszkolne przedszkole. Jak podał PAP rzecznik prezydent miasta Michał Kujaczyński, sytuacja dotyczy ok. 900 dzieci i nauczycieli .

Rzecznik prezydent w rozmowie z PAP doprecyzował, że zamknięte pozostają także świetlica szkolna oraz będące w strukturach „szóstki” oddziały przedszkolne, mimo że te mieszczą się w osobnym budynku, przy sąsiedniej ulicy. „Jedna nauczycielka ze szkoły była w zastępstwie w przedszkolu” – poinformował, argumentując podjęte środki ostrożności.

Informacje na temat dalszego wstrzymania prowadzenia zajęć lub ich przywrócenia mają być zamieszczane na stronie internetowej szkoły, jej profilu na Facebooku oraz w dzienniku elektronicznym. Dyrektor „szóstki” Andrzej Haraj w najnowszym wpisie poinformował w porozumieniu z dyrektorem sanepidu i proboszczem, że przypadające w rozpoczynającym się tygodniu rekolekcje dla uczniów szkoły zostają odwołane i odbędą się w późniejszym terminie.

Profilaktycznie pobrano próbki

P.o. rzecznika prasowego Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego szpitala zespolonego w Szczecinie Mateusz Iżakowski potwierdził w niedzielę, że dzień wcześniej do szpitala trafiła 10-letnia dziewczynka z Kołobrzegu, która według informacji przekazanych przez rodziców, wróciła z Indonezji. Jak podał Iżakowski, lekarze szpitala wojewódzkiego przeprowadzili badania, z których wynika, że dziewczynka zachorowała na grypę. Jednak profilaktycznie pobrano od niej próbki, które przesłano do PZH.

Dziewczynka pozostaje na szpitalnym oddziale zakaźnym. Wyniki badania pod kątem koronawirusa prawdopodobnie będą znane w środę.

Dezynfekcja w szkole

W niedzielę w SP nr 6 w Kołobrzegu przeprowadzono dezynfekcję. Odbyło się spotkanie z sanepidem, szefem sztabu kryzysowego i przedstawicielami wszystkich jednostek podległych urzędowi miasta. Omówione zostały procedury postępowania sanitarno-epidemiologicznego. We wtorek, po feriach, podobne spotkanie zorganizowano w węższym gronie, z dyrektorami szkół i przedszkoli. Jak podała prezydent Mieczkowska, do gestorów bazy hotelowej zostaną przesłane informacje dotyczące profilaktyki na wypadek koronawirusa.

Profilaktyka mycia rąk

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rekomendacje dla dyrektorów szkół dotyczące właściwego zachowania w przypadku zagrożenia koronawirusem. Wiedza, jak zminimalizować ryzyko zarażenia, będzie przekazywana uczniom i rodzicom.

Wraz z informacjami o rozprzestrzenianiu się koronawirusa docierają one do szerszego grona osób i budzą lęk. W szkole przeprowadzamy takie prozaiczne, ale bardzo istotne zajęcia z dziećmi dotyczące mycia rąk

– mówiła Iwona Banachowicz, dyrektor szkoły podstawowej w Międzyzdrojach, która w Szczecinie wzięła udział w spotkaniu informacyjnym dla dyrektorów placówek edukacyjnych. Jak dodała, dyrektorzy będą przestrzegać rodziców, by nie wysyłali do szkoły chorych dzieci.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się już na blisko 60 krajów. Dotąd potwierdzono ponad 85 tys. przypadków zarażenia na całym świecie i odnotowano niemal 3 tys. zgonów. Polskie władze deklarują, że dotychczas w Polsce testy nie wykazały obecności koronawirusa u żadnego pacjenta.

Zobacz też:

Pytania o koronawirusa. Eksperci na czacie: "Kwarantanna nam nie grozi. Nie wpadajmy w panikę"

Koronawirus. "Jest tajemnicą, dlaczego do 9. roku życia nie mamy zachorowań”

Polak w grupie naukowców, którzy odizolowali włoską odmianę koronawirusa. Kiedy doczekamy się szczepionki?

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości