Newsy

Do tej pory był nieosiągalny zimą. Dziesięciu śmiałków właśnie zdobyło K2: "Zrobiliśmy to"

Newsy

Grupa dziesięciu Szerpów dostała się na szczyt K2, jedyny na świecie ośmiotysięcznik niezdobyty zimą. To druga najwyższa góra na Ziemi. Dzień wcześniej Nepalczycy dotarli do 7800 m, bijąc tym samym rekord polskiej ekspedycji.

K2 zdobyte zimą

Czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m n.p.m.) w Karakorum w piątek połączyli siły i dotarli do 7800 m. Było to zimowym rekordem wysokości na ostatnim niezdobytym ośmiotysięczniku o tej porze roku.

Dotychczas zimowy rekord na K2 należał do uczestników polskiej ekspedycji. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem. Trzej jej członkowie: Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko dotarli do 7650 m, zakładając obóz IV.

- Szerpowie ostatecznie dotarli do obozu IV. 7800 m dziś [w piątek, 15 stycznia - przyp. red.] po południu na K2 - najwyższa wysokość zimą: Sona Sherpa (SST), Mingma David (zespół Nims), Mingma Tenzi, Mingma G. Poczekajmy na jutro! - napisano na profilu Seven Summit Treks na Facebooku.

Rekord Polaków został pobity, ale śmiałkowie na tym nie zamierzali poprzestać.

Grupa Szerpów dotarła na K2

Zgodnie z zapowiedziami, w ataku szczytowym miało brać udział 10 wspinaczy. Co najmniej jeden z nich, jak zapewniano wcześniej, miał dokonać tej sztuki bez użycia dodatkowego tlenu, co tylko podkreśli wagę sukcesu. Bo stosowanie tlenu z butli w górach wysokich uważane jest za doping - ułatwia oddychanie i wspinanie.

Szturm na sam szczyt K2 rozpoczął się w nocy z piątku na sobotę polskiego czasu. W sobotę rano, po godz. 7:00 Mingma Gaylje przekazał, że grupa pokonała tzw. Szyjkę Butelki - wąski i stromy kuluar na wysokości ok. 8200 m, straszący wielkim serakiem, czyli ogromną bryłą lodu.

Po godz. 9:00 Mingma G oznajmił, że do celu zostało 200 m. Szacowano, że cel zostanie osiągnięty między godz. 10:00 a 11:00 polskiego czasu. Po godz. 11:00 ostatnia wiadomość z góry była taka, że liderzy ataku mieli zaczekać na resztę grupy 10 m od szczytu, by wszyscy mogli zostać uznani za historycznych zdobywców. Długo nie nadchodziły kolejne wieści i wszyscy śledzący wyprawę zaczęli się niepokoić.

W końcu, po godz. 13:00 polskiego czasu Chhang Dawa Sherpa przekazał:

- Zrobiliśmy to. Nepalscy wspinacze zdobyli szczyt K2 o godzinie 17:00 czasu lokalnego (godz. 12:00 w Polsce). To pierwsze wejście na drugą najwyższą górę świata zimą, najniebezpieczniejszą porą roku.

Dodał, że na szczycie, tak jak planowano, stanęła cała dziesiątka.

W skład grupy atakującej K2 wchodzą przedstawiciele agencji Seven Summit Treks, z którą przyjechała do Karakorum Magdalena Gorzkowska. Polka, była lekkoatletka, przed paroma dniami była w obozie II na wysokości ok. 6700 m. Do tej pory K2 próbowało zdobyć zimą siedem wypraw, w tym trzy polskie.

>>> Zobacz także:

Musiał zawrócić z drogi na K2. "Pękła mi przepuklina pachwinowa"

Magdalena Gorzkowska w drodze na K2. "Na razie nic nas tu nie zaskakuje i oby tak dalej"

"Ściana cieni" - film o Szerpach, ich niezwykłym życiu i wyprawie na świętą górę

Zobacz także: Historyczny wyczyn Andrzeja Bargiela. Oto jak wyglądała jego wyprawa na K2:

Autor: Iza Dorf

Źródło: tvn24/PAP

Pozostałe wiadomości