Niewielu Polaków poznało osobiście pierwszych zdobywców K2 zimą. Takie szczęście miała Magda Lassota. Podróżniczka, pisarka i fotografka opowiedziała nam m.in. o ich zwyczajach oraz charakterze. Swoimi doświadczeniami podzielił się także Bartek Dobroch, dziennikarz, który osobiście poznał Mingma Gyalje Sherpa.
16 stycznia media na całym świecie obiegła wspaniała wiadomość. O 17:00 lokalnego czasu dziesięciu Szerpów z Nepalu zostało pierwszymi ludźmi, którzy weszli zimą na szczyt K2. O emocjach z tym związanych opowiedzieli polscy himalaiści - przebywająca pod K2 Magda Gorzkowska oraz Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.
Grupa dziesięciu Szerpów dostała się na szczyt K2, jedyny na świecie ośmiotysięcznik niezdobyty zimą. To druga najwyższa góra na Ziemi. Dzień wcześniej Nepalczycy dotarli do 7800 m, bijąc tym samym rekord polskiej ekspedycji.
Szerpowie, którzy towarzyszą himalistom, na co dzień narażają swoje zdrowie, a nawet życie. Wszystko po to, by móc zapewnić godny byt swoim najbliższym. Choć wierzą w istnienie świętych gór, które powinny zostać nietknięte przez człowieka, zdarza się, że łamią kulturowe tabu. Zapisy ich niezwykłej działalności znajdziemy w filmie Elizy Kubarskiej "Ściana cieni".
Szerpowie to lud tybetański zamieszkujący Himalaje. Bez ich pomocy nie doszłoby do skutku wiele górskich wypraw komercyjnych. Czym się zajmują w trakcie wspinaczki? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: alpinistka Miłka Raulin i himalaista Piotr Pustelnik. Zapytaliśmy ich również o zasady moralne panujące w górach.