Newsy

Przed nami groźne burze łańcuszkowe. Alert RCB dla siedmiu województw

Newsy

Na terenie aż siedmiu województw w Polsce można spodziewać się burz, silnego wiatru, ulew i gradu. W związku z gwałtownie zmieniającą się pogodą, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert z ostrzeżeniem. Możliwe są podtopienia i przerwy w dostawie prądu, a także tzw. burze łańcuszkowe. Czym jest to zjawisko?

Alert RCB dla siedmiu województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert SMS w związku z gwałtowną pogodą do osób przebywających na terenie siedmiu województw. Należy spodziewać się burz, silnego wiatru, ulew i gradu.

- Uwaga! Dziś, w nocy i jutro rano (14/15.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad - czytamy na Twitterze RCB.

Gdzie jest burza?

Alert o takiej treści został wysłany do osób przebywających w województwach: opolskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim (powiaty: bocheński, chrzanowski, krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tatrzański, wadowicki i wielicki), świętokrzyskim (powiaty: jędrzejowski, kazimierski, kielecki, Kielce, konecki, pińczowski, skarżyski i włoszczowski).

Alert RCB

RCB zaapelowało ponadto, aby zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr, liczyć się z możliwością podtopień oraz przerw w dostawach prądu. Należy pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe i uważać podczas jazdy samochodem. Centrum zaleca także, aby podczas burz znaleźć bezpieczne schronienie.

Training storms - burze łańcuszkowe. Co to jest?

Ogromne zagrożenie w ostatnich dniach stanowią również tzw. burze łańcuszkowe (training storms). Jest to system wielu burz, często pod postacią większego układu konwekcyjnego, które przechodzą przez dany obszar jedna po drugiej. Taka sytuacja występuje wówczas, gdy przepływ powietrza w troposferze jest równoległy do ułożenia frontu. Obserwowany był on w Polsce w poniedziałek, o czym informował IMGW.

Z bardzo groźnie wyglądającym układem training storms mieliśmy też do czynienia w nocy z soboty na niedzielę (10/11 lipca) na południowym wschodzie Polski.

Największym zagrożeniem systemów training storms są bardzo intensywne, nawalne i długotrwałe opady deszczu prowadzące często do podtopień oraz powodzi błyskawicznych. Sumy opadów w kilka godzin potrafią bowiem przekroczyć 50-100 mm, co stanowi kilkutygodniową normę opadów w naszym kraju. Jak wygląda takie zjawisko, pokazuje film zamieszczony poniżej. Zauważyć tam można powstawanie i przemieszczanie się serii zjawisk konwekcyjnych przez ten sam obszar.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Zobacz też:

Pogoda na sierpień. Jaki będzie koniec wakacji?

Zasada 5 minut. Najlepszy sposób na bezpieczne używanie klimatyzacji w samochodzie

Turyści już nie unikną tzw. opłaty klimatycznej? Szykują się zmiany

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN Meteo, Onet

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości