Newsy

Pracodawcy zachęcają do szczepień. "500 złotych dla pracowników, którzy już się zaszczepili lub zaszczepią"

Newsy

Kobieta podczas szczepienia

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 nie są obowiązkowe. Dlatego jedna z firm, by zmotywować swoich pracowników, zaproponowała jednorazowy dodatek w wysokości 500 złotych. Jak argumentują swoją decyzję?

Szczepienia w zakładach pracy

We wtorek ruszyły zapisy na szczepienia w zakładach pracy. Z danych "DGP", wynika, że około tysiąca firm zgłosiło do piątku chęć udziału w akcji szczepień przeciwko COVID-19.

- W największych zakładach produkcyjnych i handlowych szczepić zamierza się od kilkuset do kilku tysięcy osób. W sumie mowa już o przynajmniej kilkuset tysiącach chętnych. Nadal jednak nie wszyscy pracownicy chcą wziąć udział w akcji. GrupaMaspex zatrudniająca ok. 6 tys. osób zamówiła tylko 2,5 tys. szczepionek – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zachęcić do szczepień przeciw COVID-19?

Wielu Polaków wciąż jeszcze się nie zaszczepiła lub w ogóle nie zamierza tego zrobić, dlatego jedna z firm postanowiła przekonać niezdecydowanych. - Zarząd podjął decyzję o wypłacie 500 zł dla pracowników, którzy już się zaszczepili lub się zaszczepią. Traktujemy to jako inwestycję w nasze wspólne bezpieczeństwo - powiedziała "DGP" Dorota Liszka z Grupy Maspex.

Z kolei koncern BSH ruszył z akcją uświadamiającą wśród załóg. Firma nie chce mówić, ilu dokładnie pracowników się zgłosiło. Przyznaje tylko, że jest to kilka razy więcej, niż wynosi minimum.

Szczepienia w spółkach Skarbu Państwa

W szczepienia w zakładach pracy zaangażowały się również spółki Skarbu Państwa. "Najczęściej szczepią w ramach całych grup kapitałowych, tak by zarejestrować się mogli również pracownicy tych spółek córek, które nie spełniają kryterium zatrudnienia. Procedura dopuszcza bowiem kooperację między wieloma podmiotami. Grupa Orlen mówi o kilku tysiącach chętnych. Przy czym ma świadomość, że część z nich skorzysta ze szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień" - czytamy.

Dziennik Gazeta Prawna zwraca też uwagę, że na efekt szczepień szczególnie liczą spółki węglowe, które wcześniej borykały się z licznymi zachorowaniami. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zapisy skończyły się w niedzielę o północy. Zgłosiło się prawie 4 tys. osób. Chętnych wśród pracowników i rodzin było tak wielu, że stworzono listę rezerwową. Z kolei w spółce Lubelski Węgiel "Bogdanka" zaszczepi się 1300 pracowników.

Podobne zachęty stosowane są również za granicą. Jak podaje podaje dw.com sieć dyskontowa Edeka Nord oferuje w Niemczech swoim pracowników bon zakupowy o wartości 50 euro, jeśli się zaszczepią. Z kolei Rząd Malediwów stara się połączyć szczepienia z promocją turystyki.

Zobacz także:

Czego nie można robić po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19? Dr Karauda rozwiewa wątpliwości

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane z 10 maja

Hotele ponownie otwarte od 8 maja. Jakie obostrzenia w nich obowiązują?

Zobacz wideo: Wątpliwości osób z przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/TVN24 Biznes/Wprost.pl

Pozostałe wiadomości