Newsy

Ferie w domu? Minister zdrowia jest nieugięty. "Chcę, aby dzieci spędziły je bezpiecznie, po to, by uniknąć trzeciej fali"

Newsy

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że będzie rekomendował przedłużenie do 17 stycznia obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych, które dotyczą okresu ferii. Ma to zminimalizować ryzyko nadejścia trzeciej fali pandemii koronawirusa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, którego tematem była Narodowa Strategia Szczepień.

Przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia?

Na briefingu prasowym, do którego doszło po spotkaniu szef resortu zdrowia był pytany, czy będzie przedłużenie obostrzeń związanych z pandemią. Niedzielski podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

- Ale z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń - przyjrzenie się im, przeanalizowanie, które dotyczą okresu feryjnego - tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali - powiedział Adam Niedzielski.

Trzecia fala może być o wiele gorsza od drugiej

Szef resortu zdrowia dodał, że jeśli trzecia fala koronawirusa rozpoczęłaby się z tego poziomu zakażeń, który obecnie notujemy - to według niego już po wynikach "tydzień do tygodnia" widać, że "tempo malenia" nie jest już takie duże jak w drugiej części listopada.

- Dlatego będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia - oświadczył Niedzielski.

W późniejszym wpisie na Twitterze minister zwrócił uwagę na ryzyko związane z ewentualną trzecią falą pandemii.

- Spadek dziennej liczby zachorowań wyhamowuje. Trzecia fala startująca z poziomu ok. 10 tys. zachorowań byłaby o wiele gorsza od drugiej, która startowała z poziomu ok. 1 tys., a szczyt miała w okolicach 28 tys. Na luty przypada również szczyt zachorowań na grypę. To są realne ryzyka - napisał Niedzielski.

>>> Zobacz także:

Czy czeka nas trzecia fala pandemii? "To zależy od tego, w jakim tempie i z jaką ochotą zechcemy się szczepić"

Kto ma obowiązek dostarczyć pracodawcy oświadczenie o odbyciu kwarantanny?

Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej. Jak działa i czy mamy się czego obawiać?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości