Newsy

Kiedy będzie można zdjąć maseczki? Nowe rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane

Newsy

Aktualizacja:
Getty Images/Nico De Pasquale Photography

Do Dziennika Ustaw trafiło nowe rozporządzenie w sprawie maseczek ochronnych. To oznacza, że wiadomo już, kiedy nakaz zasłaniania ust i nosa nawet na świeżym powietrzu zostanie zniesiony.

Do kiedy trzeba nosić maseczki?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu, maseczki ochronne nie będą wymagane na świeżym powietrzu od 15 maja. Decyzja ta jest ograniczona czasowo do 5 czerwca.

Nakaz zasłaniania ust i nosa we wszystkich przestrzeniach publicznych obowiązywał od 10 października 2020 roku. Po 15 maja wciąż obowiązkowe będzie noszenie maseczek ochronnych:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego;
  • na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych;
  • na terenie nieruchomości wspólnych;
  • w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej;
  • w budynkach użyteczności publicznej;
  • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych ina targowiskach (straganach).

Koronawirus w Polsce. Znoszenie obostrzeń

Od 4 maja sukcesywnie znoszone są kolejne obostrzenia, które obowiązywały do tej pory. Aby można było zdjąć maseczki na świeżym powietrzu konieczne było zejście poniżej progu 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Obecnie średnia dla całego kraju to 13 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Od 15 maja zostaną także otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 50 proc. obłożenia.

Powróci też możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej na zewnątrz. Będzie obowiązywał limit osób – max. 25. Tego typu wydarzenia będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. przy zachowanym bezpiecznym dystansie między stolikami oraz limicie osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).

Zobacz wideo: W maju obostrzenia stracą ostrość. "Jeśli jesteśmy na ulicy sami, nie stoimy w tłumie, maseczki nie są nam potrzebne"

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości